Barış bildirisi imzacılarına beraat

  • 11:38 7 Temmuz 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Barış bildirisine imza attıkları için yargılanan akademisyen Şebnem Korur Fincancı ve Gencay Gürsoy beraat etti. 
 
"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attığı için haklarında dava açılan Barış akademisyenlerinden Şebnem Korur Fincancı ve Gencay Gürsoy'un yargılandıkları davanın duruşmaları görüldü. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde peş peşe görülen duruşmaya Şebnem, Gencay ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı izlemek isteyen çok sayıda barış akademisyeni ve gazeteci pandemi nedeniyle duruşma salonuna alınmadı. Avukatların mahkeme başkanıyla konuşması sonrası basın dahil 3 izleyici daha duruşma salonuna alındı.
 
Beraat kararı 
 
İlk olarak Gencay hakim karşısına çıktı ve "50 yıllık bir öğretim üyesi olarak ve benim durumumda olan yüzlerce akademisyen adına üzüntülerimi iletiyorum. Geç kalmış bir doğru karardır, karara katılıyorum ve uyulmasını talep ediyorum" diye savunma yaptı.  
 
Gencay’ın avukatı Meriç Eyüboğlu ise Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bozma kararından sonra dosya üzerinden duruşma yapılıp bu dosyanın kapatılabileceğini belirtti. Meriç, "Sadece 37. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma açtı. Dosya sürüncemede bırakılarak adil yargılanma hakkı ihlal edilmektedir" diyerek, beraat talep etti.
 
Mahkeme, Gencay hakkında beraat kararı verdi.
 
‘Barış istemenin suça dönüştüğü yegane ülkeyiz’
 
Ardından Şebnem’in duruşmasına geçildi. Son sözü sorulan Şebnem, "Hiç başlamaması gereken bir yargılama süreci. Dolayısıyla bozma kararı yerindedir. Barış istemenin suç haline dönüştürüldüğü yegane ülkeyiz" diyerek, beraat talep etti.
 
Avukatların savunmasının ardından mahkeme, Şebnem hakkında beraat kararı verdi.