‘Gizli tanık ifadeleri tutuklamaya gerekçe gösterilemez’

  • 09:15 8 Temmuz 2020
  • Hukuk
MARDİN - İşkenceye maruz bırakılarak gözaltına alınan ve tutuklanan TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin hakkında gizli tanık beyanlarının soyut olduğunu söyleyen ÖHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Seda Zengin, bu beyanların tutuklamaya gerekçe gösterilemeyeceğini vurguladı. 
 
Mardin’de yürütülen bir soruşturma kapsamında 26 Haziran günü Diyarbakır’daki evine düzenlenen baskında üç buçuk saat boyunca işkenceye maruz bırakıldıktan sonra alınan ve 11 gündür Mardin Emniyeti’nde gözaltında tutulan Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Sevil Rojbin Çetin, dün adliyeye sevk edildi. Hem emniyette hem de savcılıkta ifade vermeyen Rojbin, çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nde “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. 
 
Rojbin aleyhine konuşan dört gizli tanıktan “5EV3NE8” adlı şahsın “Rojbin” adını kod isim olarak kullandığını belirtmesi, mahkeme tutanaklarında yer aldı. 
 
 ‘Hukuka aykırı olarak iki kez gözaltı süresi uzatıldı’
 
Rojbin’in gözaltına alındığından bu yana devam eden süreci yakından takip eden Özgür Hukukçular Derneği Diyarbakır Şube Yöneticisi Avukat Seda Zengin, gizli tanık ifadelerinde tutuklamaya dayandırılacak herhangi bir ifadenin yer almadığını söyledi. Sürecin hukuksuz bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Seda, “Gözaltına alındığı gün kendisiyle şans eseri konuştuğum zaman birebir kendi anlatımları üzerinden maruz kaldığı işkenceyi raporlayarak, fotoğraflarını çekerek suç duyurusunda bulunduk. Ertesi gün adliyeye çıkarılarak, Mardin’de dosyası bulunduğu söylenerek sevk edildi. Burada da iki defa haksız ve hukuka aykırı olarak iki kez gözaltı süresi uzatıldı” diye belirtti. 
 
‘Gizli tanık ifadeleri soyut’
 
Rojbin hakkındaki gizli tanık beyanlarının soyut olduğunu kaydeden Seda, şunları söyledi: “Delil olarak söylenilen birkaç tane tanık ifadesi var. Onlar da gerçekten soyut beyanlar. Komik bir şekilde söylenen ithamlar var ortada. Hakime hanım kendisi de tanık ifadelerini okuduğu zaman aynı tepkilerde bulundu. Rojbin resmi bir şekilde çalışma yürüttüğünü söyledi. Tanıkların ifadesi de aynı şekildeydi. Rojbin’in siyasi çalışmalar içerisinde tanıdıklarını, başka bir şey bilmediklerini söylemişlerdi. Bu süreçte her aşama hukuksuz bir şekilde yapıldı.” 
 
‘Her aşamada yanında olacağız’
 
Seda son olarak, “Her aşamada onun yanında olacağız. AYM ya da AİHM başvuruları yapacağız. Bu durumun takipçisi olacağız” dedi.