Fadime Tekin davası mütalaa için ertelendi

  • 17:09 8 Temmuz 2020
  • Hukuk
ANKARA - Fadime Tekin'i katletmeye çalışan fail Rıza Işık’ın yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme,  sanığın tutukluluk halinin devamına ve mütalaanın hazırlanması için dosyanın cumhuriyet savcısına verilmesine karar verdi.
 
Boşandığı Fadime Tekin'i katletmeye çalışan fail Rıza Işık’ın “beden bakımından kendisini savunamayacak durumda olan kişiye karşı tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan tutuklu yargılandığı davanın üçüncü duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Davada tutuklu sanık Rıza Işık hazır bulunurken, Fadime'nin avukatlığını üstlenen Toplumsal Hukuk Grubu’ndan Kadın Avukatlar da duruşmaya katıldı. Kimlik tespitinin ardından  olay günü parkta bulunan tanık Narkız Batır dinlendi.
 
Tanık olay anını anlattı
 
Sanığı olay gününden önce görmediğini belirten Narkız, Fadime’nin arkadaşı olduğunu ve ikisinin de o gün torunlarını gezdirmek için parka gittiklerini aktardı.  Fadime ile aralarında yaklaşık 10 metre kadar mesafe olduğunu söyleyen Narkız, “Sanığın ağacın yanından çıktığını ve gazetenin içinden çıkardığı bıçağı Fadime’ye bıçak sapladığını gördüm. Aralarında herhangi bir konuşmayı duymadım. Bağırarak kaçmaya başladım. Kendi torunumu kucağıma alıp kaçtım” dedi.
 
Tanık beyanın ardından sanık, mahkemeye bir sayfalık yazılı savunmasını sundu. Sanık avukatı da önceki beyanlarını tekrarladıklarını dile getirerek müvekkilinin tahliyesini talep etti.
 
Mütalaa hazırlanması için dosya cumhuriyet savcısına verildi
 
İddia makamı, sanığın tutukluluk halinin devamını istedi. 
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti,  esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın cumhuriyet savcısına verilmesine karar verdi.
 
Duruşma 7 Ekim’e ertelendi
 
Sanığın delilleri etkileme ve değiştirme şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tahliye talebi reddedilirken, bir sonraki duruşma 7 Ekim tarihine ertelendi.
 
Ne olmuştu?
 
Çankaya İlçesi Sokullu Mahallesi’nde bulunan Ahmet Arif Parkı’nda torununu gezdirmeye çıkaran Fadime Tekin 18 Eylül 2019’da parka oturduğu sırada boşandığı erkek tarafından katledilmeye çalışıldı. Failin yaraladığı Fadime, “Ölmek istemiyorum. Torunumu bana getirin. 6 yıl önce boşandım. Beni sürekli rahatsız ediyordu” diyerek çevreden yardım istedi. Çevredekilerin müdahalesiyle hastaneye kaldırılan Fadime, günlerce yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdi.
 
Saldırının ardından mahalleli onlarca kadın “Ölmek istemiyoruz” ve “Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz” yazılı dövizlerle Ahmet Arif Parkı’nda toplandı. Hastaneye yürüyüş gerçekleştiren kadınlara polis saldırısı gerçekleşirken, kadınların tepkisi sonrası gözaltına alınan fail tutuklanarak cezaevine gönderildi.