'Emine Şenyaşar'ın aile fertlerinin katledilmesine ilişkin dava ertelendi

  • 21:22 9 Temmuz 2020
  • Hukuk
MALATYA - Emine Şenyaşar'ın aile fertlerinin katledilmesine ilişkin görülen duruşma 2 Ekim tarihine ertelendi.
 
Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın yakınları ve korumaları tarafından Emine Şenyaşar’ın aile fertleri ve işyerlerine dönük gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin açılan davanın 2’nci duruşması Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Mahkemeye Emine Şenyaşar, yakınları ve avukatları, Diyarbakır Barosu, Van Barosu, Urfa Barosu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP Parti Meclisi (PM) üyeleri, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, HDP Malatya, Urfa ve Elazığ İl Örgütü ve İHD Malatya Şubesi temsilcileri katıldı.
 
Duruşmaya basın ve vekiller alınmazken içeri alınmayanlar adliye önünde bekledi. 
 
‘Soruşturma hukuka aykırıdır’
 
Duruşmada ailenin avukatı olan Bülent Turan, hazırlanan iddianamenin hukuka aykırı olduğunu, yine hazırlanan iddianame sanık ailesini korumaya yönelik olduğunu ve yürütülen soruşturmanın hukuka aykırı olduğunu söyledi. Tüm görüntü kayıtları ve delillerin sanık ailesinin lehine olduğunu belirterek, "İşlenen cinayet kamufle ediliyor. Görüntüler tek taraflı olarak, Yıldız ailesini korumaya yöneliktir" dedi.
 
'Savcılığın yapamadığı soruşturmayı mahkemeden talep ediyoruz'
 
Olay mahallinde birden fazla tanık olduğunu ve bunların dinlenmesini talep ettiklerini söyleyen Bülent, "Olay esnasında orada olan tanıklara ulaşılmamış. Yürütülen soruşturmada tanıklara ulaşılmayarak, soruşturma farklı bir yöne çekilmişitir. Savcılığın yapmadığı soruşturmayı mahkemeden talep ediyoruz. Mahkeme tanıklata ulaşmalı yine görüntülerdeki kişilerin hangi eylemi yaptığını tarafsız bir şekilde araştırmalıdır" sözlerine yer verdi. 
 
‘Müvekkillerimizin planladığı bir durum yoktur’
 
Bülent son olarak şunları söyledi: "Müvekkilim Fadıl’ın yine diğer müvekkillerimizin planladığı bir durum yoktur. Müvekillerimiz saldırıya maruz kalmıştır. Bunu müvekkillerimizin saldırısı var olan saldırıyı bertaraf etmeye yöneliktir. Biz bunun hukuka uygunluğunu talep ediyoruz. Yine tanıkların araştırılmasını talep ediyoruz. Yine hastanedeki saldırı ile iş yerindeki saldırılar bir birinden ayrılamaz. Çünkü dükkanda başlayıp hastanede davam eden bir süreçtir. Biz iki soruşturmanın birleştirilmesi ile hakkaniyete ulaşacaktır .”
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti Fadıl Şenyaşar ve Enver Yıldız'ın tutukluluğunun devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 2 Ekim tarihine erteledi.