Sevil Rojbin Çetin hakkında ikinci kez tutuklama kararı

  • 16:04 11 Temmuz 2020
  • Hukuk
VAN - Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi, işkenceye maruz bırakılıp tutuklanan TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin hakkında adli kontrol şartıyla yargılamasının sürdüğü dosyadan tutuklama kararı verdi. 
 
Mardin Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan bir soruşturma dosyası kapsamında Diyarbakır'da gözaltına alınması sırasında 3 buçuk saat boyunca köpekli işkenceye maruz kalıp, tutuklanan Tevgera Jinên Azad (TJA)  aktivisti Sevil Rojbin Çetin hakkında bir tutuklama kararı daha çıktı. Van’da 1 Kasım 2019 tarihinde yapılan operasyonda 15 kadın siyasetçiyle birlikte gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Rojbin hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması görüldü. 
 
‘Suçlamalar kadın çalışmalarından ibaret’
 
Rojbin, duruşmaya tutuklu bulunduğu Mardin E Tipi Cezaevi'nden SEGBİS sistemi aracılığı ile bağlandı. Hakkındaki iddialara dair savunma yapan  Rojbin, yargılandığı bu dosya ile dava konusu yapılan Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) içerisindeki çalışmalarına dair başka bir dosyasında yöneltilen suçlamaların tamamen kadın çalışmalarından ibaret olduğunu belirtti.
 
Somut bir tespit yok 
 
Rojbin’in yargılandığı diğer dosyadan 1 yılı aşkın süre tutuklu kalıp, tahliye olduğunu mahkeme heyetine hatırlatan avukatları ise, mevcut dosyada yöneltilen suçlamalara dair somut bir tespitin olmadığını kaydetti. 
 
Karara bir hakim şerh koydu
 
Yargılama sonucunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, yargılandığı ‘TJA’ ve ‘DÖKH’ dosyalarının birleştirilmesine karar verdiği Rojbin hakkında tutuklama kararı verdi. Karar bir üye hakimin şerhi ile alındı.