İstismara ilişkin önce açıklama yapıldı ardından kaldırılması istendi

  • 12:11 12 Temmuz 2020
  • Hukuk
URFA - Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, Bozova'da yaşanan cinsel istismar davasının ayrıntısına ilişkin yaptığı açıklamanın kaldırılmasını istedi. 
 
Mezopotamya Ajansı’nın (MA) Urfa’nın Bozova ilçesinde bulunan bir lisede müdür yardımcısı olan Ö.K.'nin öğrencisi B.T.’ye yönelik cinsel istismarda bulunduğuna dair haberine karşı Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklama yapıldı.
 
“Kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması” başlıklı Başsavcılık açıklamasında, konuya ilişkin 1 Ocak 2020 tarihinde fezleke ile gönderilen soruşturma kapsamında 16 Ocak'ta iddianame düzenlenerek kamu davası açıldığı belirtildi. Açıklamada, Urfa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava öncesi çocuğun anne ve babasının şikayetlerinden vazgeçtikleri yönünde dilekçe gönderdiği belirtildi. 
 
Korktuğu için şikayetten vazgeçti
 
Başsavcılık anne ve babanın ilk duruşma günü verdiği dilekçeyi esas alarak bu açıklamaları yaparken, soruşturma dosyasına da giren ve çocuğun okul müdürlüğüne olaydan sonra yazdığı dilekçeyi görmedi. Cinsel istismara ilişkin detayların da yer aldığı dilekçede, çocuğun "Bu yaşananları Rehber öğretmenimiz ile beraber okul müdürümüz Mehmet Dağtekin’e anlattık. Ö.K.’nin tayin isteyip okulumuzdan gideceğini öğrendim. Bundan sonra Ö.K. ile aynı ortamda bulunmayacağımdan dolayı kendimi güvende hissettim. Benim ailemin yaşadığımız çevrenin koşullarından dolayı zarar görmemizden koktuğum için Ö. K.’dan şikayetçi değilim” sözlerine yer verildi.
 
Açıklama geri çekildi
 
Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklamadan bir saat sonra da ikinci bir açıklama yayımlayarak, ilkinin kaldırılmasını istedi. Açıklama şöyle: "Değerli basın mensupları; Van ilinde faaliyet gösteren bir haber sitesinin paylaşımı nedeniyle bakanlığımızın bildirimi üzerine basın açıklaması taslağı dağıtılmıştı, Şanlıurfa yerelinde haber değeri olmaması ve konunun hassasiyeti gereği taslağın haber yapılmaması, internet sitelerinde açıklamaya yer verenlerin bu hususu dikkate alarak yayından kaldırmaları uygun olacaktır. İyi çalışmalar dileriz."