Rosa üyesi Fatma Gültekin'in duruşması yarın

  • 14:35 12 Temmuz 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Rosa Kadın Derneği kurucu üyelerinden Fatma Gültekin'in yargılandığı davanın ilk duruşması yarın Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
Diyarbakır’da 22 Mayıs günü siyasetçi ve aktivist kadınlara dönük yapılan ev baskınlarında gözaltına alındıktan sonra, çıkarıldığı mahkemece tutuklanan 13 kişi arasında bulunan Rosa Kadın Derneği kurucu üyesi Fatma Gültekin’in yargılandığı dosyanın ilk duruşması yarın Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. 
 
Rosa Kadın Derneği duruşma öncesi sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Derneğin paylaşımı şöyle: “22 mayıs sabah erken saatlerde gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan Derneğimizin kurucu üyesi FATMA GÜLTEKİN yarın (13 temmuz) saat 11:20 de hakim karşısına çıkıyor. Birlikte kadına yönelik şiddete karşı mücadele ettiğimiz arkadaşımızın yanındayız. Bir an önce serbest bırakılmalıdır. #kadınmücadelemizyargılanamaz”
 
Ne olmuştu?
 
Diyarbakır’da 22 Mayıs günü Rosa Kadın Derneği yönetici ve üyeleri ile Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda 18 kişi gözaltına alınmış, 24 Mayıs günü ise biri ev hapsi olmak üzere 13 kişi de tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Özlem Gündüz ile Diyarbakır Bağlar Belediyesi HDP’li Meclis üyesi Gönül Aslan ara mahkeme kararı ile serbest bırakılmıştı.
 
Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve üyesi Remziye Sızıcı’nın 9 Temmuz’da görülecek olan duruşması, 6 Temmuz’da resen görülmüştü. İki kadının duruşması Eylül ayına ertelenmişti.