Figen'in avukatları: İtirazlarımız matbu gerekçelerle reddediliyor

  • 15:21 13 Temmuz 2020
  • Hukuk
ANKARA - Tutuklu bulunduğu ana dosyadan yarın hakim karşısına çıkacak HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın avukatı Ezgi Güngördü, “Yüksekdağ iki tane tutuklama kararı verilen tek siyasetçidir. ‘Aynı fiilden dolayı iki kere yargılama olmaz’ ilkesi gerekçe gösterilerek, yaptığımız itirazlar matbu gerekçelerle reddedilmektedir” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davasının yarın görülecek duruşmasına ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Figen'in avukatları Sezin Uçar ve Ezgi Güngördü ile HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel katıldı.
 
Toplantıda ilk olarak söz alan avukat Sezin Uçar, iktidarın siyasal restorasyonunu ağırlıklı olarak hukuk üzerinden gerçekleştirdiğini belirtti. Böylesi dönemlerin en tipik özelliğinin siyasal yargılamalar olduğunu kaydeden Sezin, “Yüksekdağ başta olmak üzere HDP’li tüm seçilmişler nezdinde yapılan yargılamalar esasta siyasal özgürlüklere yönelik yargılamadır. Müvekkilimiz de siyasi faaliyetlerinden kaynaklı yargılanıyor. Türkiye’de eşi benzeri az bulunan uygulamalarla karşı karşıya geldi” dedi.
 
‘İki ayrı tutuklanması var
 
Ardından söz alan avukat Ezgi Güngördü ise Figen'in dava dosyaları hakkında bilgi verdi. Figen'in 2016 Kasım ayından bu yana HDP’li kadın siyasetçilerle birlikte Kocaeli (Kandıra) 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunduğunu dile getiren Ezgi, “Yüksekdağ, 4 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile tutuklanmış olup daha sonra 20 Eylül 2019 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/146757 numaralı soruşturma dosyası kapsamında Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ikinci defa tutuklanmıştır. Dokunulmazlıkların kaldırılması sonrası Yüksekdağ’ın milletvekilliği; Anayasaya, meclis iç tüzüğü ve uluslararası mevzuata aykırı şekilde düşürülmüş, akabinde parti genel başkanlığı ve parti üyeliği de düşürülmüştür” diye konuştu.
 
‘Aynı kararlılıkla savunmaktadır'
 
Figen hakkında 40’tan fazla fezleke düzenlendiğini ve hali hazırda biri Silvan’da üçü Ankara’da olmak üzere 4 yargılaması bulunduğunu vurgulayan Ezgi şöyle konuştu: “Ana dava olarak nitelendirdiğimiz ve Yüksekdağ’ın tutuklu olarak yargılamasının devam ettiği Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılaması devam etmektedir. Gerekçe olarak eşbaşkanı olduğu HDP’nin siyasi faaliyetleri çerçevesinde yapmış olduğu miting konuşmaları, il/ilçe parti binası açılışlarında yaptığı konuşmalar, basın mensuplarıyla yaptığı röportajlardaki ifadeler gösterilmiştir. Bir diğer ifade ile müvekkilimize atfedilen tüm suçlamalar, Yüksekdağ’ın milletvekili olarak katıldığı eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmalardan ibarettir. Müvekkilimiz Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı olarak yaptığı siyasi parti faaliyetlerini mahkeme kürsülerinde aynı kararlılık ve meşruiyetle savunmaktadır.”
 
Ana davasıyla 10 dosya birleştirildi 
 
Figen hakkında ekler hariç 165 sayfalık iddianame düzenlendiğini belirten Ezgi, bu iddianamenin 8 fezlekeden oluştuğunu, delil ve evraklarla dosyanın 30 klasörü aştığını söyledi. Figen'in tutuklanması ardından ana davasının bir yıl sonra açıldığını dile getiren Ezgi, dosya kapsamında Şırnak, Van, Batman, Ağrı, İzmir, Urfa, Ankara ve Diyarbakır’dan olmak üzere 10 dosyanın birleştirilmesine karar verildiğini kaydetti.
 
‘6-8 Ekim dava dosyası ana dosya da var'
 
Ezgi  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş ve Türkiye kararı, HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılarak tutuklanmasının başta ifade özgürlüğüne aykırılık olarak nitelendirildiği birçok ulusal ve uluslararası raporlara dayanarak, yaptıkları tahliye başvurularının reddedildiğini  hatırlattı. Tüm tahliye taleplerinin matbu gerekçelerle reddedildiğini ifade eden Ezgi şöyle devam etti: “20 Eylül 2019 tarihinde Figen Yüksekdağ hakkında, hali hazırda 4 yıla yakın süredir tutuklu yargılanmakta olduğu 6-7-8 Ekim olayları sebebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/146757 Numaralı soruşturma dosyası kapsamında Selahattin Demirtaş ile birlikte yeniden tutuklama kararı verilmiştir. Bu soruşturma dosyasında Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş şüpheli değillerdir.  6-7-8 Ekim olayları sonrası HDP MYK tarafından atılan twit gerekçesiyle başlatılan bu soruşturmada, soruşturma başlatıldıktan sonra milletvekillerinin dosyaları ayrılmıştır. Yüksekdağ hakkında da ayırma kararı verilmiş olup ayrılan soruşturma dosyası Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 yıldır zaten yargılama konusudur.”
 
‘Aynı suçtan iki kez yargılanıyor'
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın HDP’nin milletvekili olmayan diğer MYK üyeleri için devam eden ve 2014’ten tutuklama kararına kadar olan sürede de herhangi bir gelişme olmayan dosya olduğunun altını çizen Ezgi, “Tutuklama tarihinde dosyada gizlilik kararı alınmış olup dosya içeriği hakkında daha fazla bilgimiz bulunmamaktadır. Müvekkilimiz Yüksekdağ, aynı fiilden dolayı iki defa yargılanan, dahası aynı fiil nedeniyle hakkında iki tane tutuklama kararı verilen tek siyasetçidir. Tutuklama kararına karşı her ay, ‘aynı fiilden dolayı iki kere yargılama olmaz’ (Non Bis İn İdem) ilkesi gerekçe gösterilerek itiraz yapılmakta olup tüm itirazlarımız matbu gerekçelerle reddedilmektedir” diye belirtti. 
 
Adalet Bakanlığı AYM'ye görüş bildirdi 
 
Figen hakkında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvuruda Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz mayıs ayında görüş bildirildiğini söyleyen Ezgi sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlık görüşünde, soruşturma dosyasının 6-7-8 Ekim olaylarına ilişkin olduğu; ancak tutuklama gerekçesi olan suçlamaların farklı olması nedeniyle tutuklama tedbirinin meşru bir amacının bulunduğu ve ölçülü olduğu değerlendirilmiştir. Hatırlatmak isteriz ki ceza yargılamasında bir eylemin nitelendirilmesi değişebilir, ancak önemli olan eylemin kendisinin aynı kalmasıdır. Dolayısı ile müvekkilin tutuklama gerekçesi yapılan hukuki nitelendirmenin, yargılamanın devam ettiği dava dosyasındaki hukuki nitelendirmeden farklılık arz etmesi hukuka aykırılık durumunu değiştirmemektedir. Müvekkil zaten tutuklu yargılandığı fiiller nedeniyle yeniden tutuklu olarak yargılanmaktadır.”
 
11 dosyada karar çıktı
 
Figen hakkında tutuklandığı günden bu yana 11 dosyada karar çıktığını da sözlerine ekleyen Ezgi, “Ahmet Davutoğlu hakkında yaptığı konuşmalar sebebiyle açılan ve hükümeti aşağılama suçlamasıyla yargılandığı iki dosyada ve iftira suçlamasıyla yargılandığı bir dosyada beraat kararı verilmiş, kalan 9 dosyada cumhurbaşkanına hakaret ve propaganda suçlamalarıyla farklı sürelerde hapis ya da para cezasına hükmedilmiştir. Müvekkilimiz Yüksekdağ hakkında AİHM önünde olan ihlal başvurusuyla ilgili henüz bir karar verilmemiştir. Müvekkilin özgürlük ve güvenlik hakkı bakımından süre giden bir ihlal söz konusu olmakla birlikte,  bu durum Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devamı bakımından bir gerekçeye dönüşmemelidir” dedi. 
 
‘Yüksekdağ'ın morali yerinde’ 
 
Pandemi tedbirleri kapsamında aile ve avukat görüşlerinin kısıtlandığını ifade eden Ezgi, “Eylül 2019’da alınan bir kararla, kitap ve süreli yayınlar sadece doğum günü ve bayram gibi özel günlerde gönderilebilmektedir. Hapishaneden gönderilen mektup ve fakslara keyfi bir biçimde sansür uygulanmakta, en küçük olay dahi disiplin cezasına konu edilmektedir. Figen Yüksekdağ’ın sağlık durumu iyi, morali her zamanki gibi yerindedir” sözlerini kullandı. 
 
‘Mücadeleyi yürüteceğiz'
 
Son olarak söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel de, iktidarın muhalefet eden herkesi cezaevine gönderdiğini belirterek şöyle konuştu: “İktidar hukuksuzluğunu hukuk kılıfına büründürüyor. İnfaz yasasını da fırsata çevirdiler ve koronayı buna gerekçe yaptılar. Birçok siyasetçi bu infaz yasasından faydalanamadı, kadın cinayetleri işleyenler dışarı salındı. Kadına yönelik şiddetle mücadele etmeleri gerekirken kadınlarla mücadele ediyorlar. AKP iktidarını kadınlara yönelik düşmanlık üzerinden yürütüyor. Bugün bunun bir parçası olarak Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak ve daha birçok kadın siyasetçi kadın mücadelesi yürüttükleri için rehineler. Bu mücadeleyi yıllardır yürütüyoruz yine yürütmeye devam edeceğiz. Biz bu mücadeleyi toplumun öznesi olarak yürütüyoruz. Bugün hayatın her alanında Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel binlerce kadın bu mücadeleyi cezaevinde yürütüyor. Biz de bulunduğumuz her alanda bu mücadeleyi yürüteceğiz.”