Gazeteci Meşale Tolu’nun duruşması 2021 yılına ertelendi

  • 13:40 14 Temmuz 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Gazeteci Meşale Tolu ve ESP’lilerin yargılandığı davanın duruşması görüldü. Duruşma, “Meşale hakkında başka soruşturma ve kovuşturmanın olup olmadığının araştırılması” kararıyla ileri bir tarihe ertelendi.
 
Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Meşale Tolu ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 27 kişinin yargılandığı davanın duruşması İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde İstanbul 29’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Meşale Tolu’nun katılmadığı duruşmada yargılananlar arasında bulunan Ceren Çoban, Özge Yur ve Sinan Aktaş ile avukatlar hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca Alman Konsolosluğu yetkilileri de izledi.
 
Duruşmada söz alan Meşale’nin avukatı Keleş Öztürk, “11 Kasım 2019’da kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulunmuştuk. Bu meseleyi önemsiyoruz çünkü müvekkilin bazı olaylara katıldığı iddia ediliyor. Olay tarihinde tespit edilmiş bir suçun olup olmadığının araştırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Avukatın talebini kabul eden mahkeme heyeti, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılarak, Meşale hakkında yürütülen herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma olup olmadığının sorulmasına karar vererek, duruşmayı 11 Şubat 2021'e erteledi.