Mahkeme heyeti gözaltı tutanaklarını istedi

  • 12:37 28 Temmuz 2020
  • Hukuk
URFA - Kuzey Suriye’de SMO’lular tarafından alıkonulduktan sonra Türkiye’ye getirilerek tutuklanan Dozgin Temo hakkında açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, jandarmadan gözaltına alınma tutanaklarını istedi.
 
Türkiye ve kendisine bağlı Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye'nin Serêkaniye ve Girê Spî kentlerine yönelik saldırılarında Mişrefa köyünden kaçırılarak Urfa'ya getirilen ve "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan Rakka doğumlu Dozgin Temo (Çiçek Kobanê) hakkında açılan davanın ikinci duruşması Urfa 5’inci Ağrı Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Dozgin, tutuklu bulunduğu Urfa T Tipi 2 No'lu Cezaevi’nden getirilirken, avukatı Hidayet Enmek de duruşma salonunda hazır bulundu.
 
Duruşma Dozgin’ın savunmasıyla başladı. Dozgin Kürtçe tercüman eşliğinde ifade verdi. Savunmasında, kendisine yönelik suçlamaları reddeden Dozgin, herhangi bir silahlı çatışmada bulunmadığını, yine teslim alındıktan sonra ayağına 2 el ateş edildiğini ve yaralı bir şekilde teslim alındığını söyledi.
 
‘Sorgu zaptından başka delil yok’
 
Daha sonra savunma yapan avukat Hidayet de müvekkilinin gözaltına alındığı tarihten bu yana ifade tutanağı, sorgu zaptından başka hiçbir delilin dosyaya girmediğine dikkat çekti. Hidayet, “Müvekkilimi kimin gözaltına aldığı, yine gözaltına alınma şekline ilişkin bir tutanak da yok. Nasıl yaralandığına dair de bir tutanak bulunmuyor. Müvekkilimin Türkiye’ye karşı işlemiş olduğu bir durum, eylem ya da girmiş olduğu bir çatışmaya ilişkin hiçbir kayıt ve delil bulunmamaktadır. Biz bunların tespiti için gözaltı işlemini yapan kişilerin tespit edilmesini talep ediyoruz. Yine müvekkilimizin nasıl yaralandığına dair kayıtların jandarmadan istenmesini talep ediyoruz” dedi.
 
Savunmaların ardından kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Dozgin’ın gözaltına alınmasına dair tüm bilgi ve tutanakların jandarmadan istenmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 22 Eylül'e erteledi.