Anne ve çocuğun sistematik istismara karşı mücadelesi

  • 09:04 29 Temmuz 2020
  • Hukuk
Safiye Alağaş 
 
DİYARBAKIR - Ergani’de babası M. tarafından sistematik cinsel istismara maruz bırakılan çocuk, yaşadıklarını annesiyle paylaştıktan sonra failden şikayetçi oldu. Annesi ise faili evden kovarken, aynı zamanda boşanma davası açtı. 
 
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde yaşayan M. isimli erkek yaklaşık 6 yıl boyunca şeker hastası olan 16 yaşındaki çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktı. Çocuğun yaşadıklarını annesine anlatması ile istismar ortaya çıkmıştı. Çocuk ve annesi 22 Kasım 2019 tarihinde Ergani Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek şikayette bulunmuştu.
 
Şikayetin ardından Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) tarafından çocuğun ifadesi alındı. Burada yaşadıklarını anlatan çocuk, yaklaşık altı yıl önce babası olan M.’nin kendisine istismarda bulunmaya başladığını anlattı. İtiraz edip direndiğinde ise M.’nin kendisini okuldan almak da dahil farklı tehditlerde bulunduğunu söyleyen çocuk, M.’nin, kendisine karşı annesini de kötü niyetli olarak doldurduğunu paylaştı.  
 
3 Kasım 2019 tarihinde evde oturdukları sırada annesi ve M.'nin tartıştığı esnada kendisinin de araya girdiğini, bu sırada M.'nin kendisini şiddete maruz bıraktığını dile getirerek, o an dayanamayarak annesi ve abisine her şeyi anlattığını söyledi. Çocuk, M.'nin attığı mesajları annesi ve abisine gösterdiğini, bu sırada M.'nin evden sessizce ayrıldığını vurguladı. Çocuk yaklaşık 6-7 yıldır istismara maruz kaldığını anlatarak şikayetçi olduğunu ifade etti.
 
Çocuğun annesi ise 21 yıldır evli olduğunu, tartıştıkları gün istismarı öğrendiğini dile getirerek çocuğunun, kendisine atılan cinsel içerikli mesajları sakladığını, istismarda bulunan M.'den şikayetçi olduğunu aktardı. 
 
'İstismar suçundan tutuklandı'
 
Şikayetin ardından gözaltına alınan M., Ergani Sulh Ceza Hakimliği'nce alınan ifadesinde hakkındaki suçlamaları reddederek kendisine iftira atıldığı iddiasında bulundu. Soruşturma dosyasını inceleyerek, M.'nin üzerine atılı suç bakımından kuvvetli suç şüphesinin, varlığını gösteren somut delillerin mevcut olduğunu, M.'nin inkarı suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu belirten hakimlik, bu nedenle "Çocuğun cinsel istismarı" suçundan tutuklanmasına karar verdi.
 
Çocuğun beyanına üstünlük tanındı
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ise fail M. hakkında 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. İddianamede çocuğun ve annesinin ifadeleri yer aldı. Ayrıca M.'nin, çocuğa gönderdiği cinsel içerikli mesajlar iddianameye yansıtılırken, M.’nin ise kendini aklamaya dönük verdiği ifadeler de iddianamede yer aldı. 
 
‘İstismara dair yeterli delil var’
 
İddianamede, M.nin savunmasında mesajları kendisinin göndermediğine ilişkin savunmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunun altını çizerek, cinsel istismar olayına ilişkin herhangi bir tanığın olmadığını, delillerin mahkeme tarafından değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Savcılık yine çocuğun beyanlarına üstünlük tanınarak şüphelinin savunmasının suçtun kurtulmaya dönük olduğunu değerlendirdiğini, böylece tam olarak tespit edilememekle birlikte, M.'nin 2014 yılından 2019 yılına kadar 16 yaşındaki çocuğuna cinsel istismarda bulunduğuna dair yeterli delilin var olduğu belirtildi.
 
İddianame, Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilirken, ilk duruşma ise 4 Mayıs tarihinde görüldü. Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle sanık duruşmaya getirilmediği için duruşma görülmedi. Bir sonraki duruşma ise 3 Eylül tarihine ertelendi.
 
Öte yandan çocuğun annesinin ise M.’ye boşanma davası açtığı ve davanın devam ettiği ifade edildi.