İstanbul Sözleşmesi Kürtçe Türkçe anlatıldı

  • 14:27 6 Ağustos 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, İstanbul Sözleşmesi’nin Kürtçe ve Türkçe anlatımının yer aldığı bir video hazırlayarak sosyal medya hesaplarından paylaştı.
 
Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin Kürtçe ve Türkçe olarak hazırladıkları videoyu #İstanbulSözleşmesiYaşatır hashtagı ile sosyal medya hesaplarından paylaştı. Video "Yaşamı savunan bir sözleşme İstanbul Sözleşmesi. Kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlar" cümleleriyle başlıyor.
 
Video, sözleşmeye dair soru ve yanıtlarla şöyle devam ediyor:
 
"* Sözleme neyi düzenler?
Şiddeti önlemeyi, mağduru korumayı, şiddetin failini kovuşturmayı, şiddete karşı etkili politikalar oluşturmayı düzenler.
 
* Sözleşme neyle mücadele eder?
Eşitsizlikle, ayrımcılıkla, cezasızlıkla, şiddeti üreten kültür ve geleneklerle mücadele eder.
 
* Sözleşme hangi hakların güvencesidir?
Yaşam hakkının, eziyete, tecavüze, tacize, tehdide, ısrarlı takibe maruz kalmamanı, şiddetsiz barış ortamında eşit ve özgür bir yaşamın güvencesidir.”
 
Videolu anlatımda, “İstanbul Sözleşmesi, haklarımız, güvencelerimiz, saldırı altında. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yalanlara karşı gerçekler. İstanbul Sözleşmesi aileyi yıkar, değil.  Şiddet aileyi yıkar. İstanbul Sözleşmesi inancımıza aykırı, değil. Şiddet bir kültür ve inanç olamaz. ‘İstanbul Sözleşmesi dünyanın pek çok yerinde tepkiyle karşılanmaktadır’ değil. Şiddet uygulayanlar ve şiddeti meşrulaştıranlar, sözleşmeye karşı çıkmaktadır" ifadelerine yer verildi.
 
‘Sözleşme, şiddetsiz bir dünyanın mümkün olduğunu gösterdi’
 
Videonun devamında sözleşmenin tartışmaya açılmasına ilişkin şunlara yer verildi: "’İstanbul Sözleşmesi eşcinselliği özendirir’ değil. LGBTİ+ların şiddete maruz kalmamasını ve ayrımcılığa uğramamasını savunur. Kimseyi yüceltmez, aşağıda görmez. ‘Sözleşme uygulandığı yıllar boyunca, şiddeti önleyememiştir’ değil. İstanbul Sözleşmesi, kadınlar ve çocuklar için şiddetten uzak, yaşanabilir bir dünyanın mümkün olduğunu göstermiştir.”
 
‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
 
2019 yılında, sadece Diyarbakır Barosu’na bin 468 kadının şiddet gördüğünü beyan ederek başvurduğuna dikkat çekilen videoda, 2019 yılında sadece Diyarbakır’da adli mercilere yansıyan verilere göre, kadınlara karşı 750 ayrı suç işlendiği ifade edildi. Videoda, “Şiddete maruz kalan kadınları hayatta tutan temel dayanak İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı kanundur. Sözleşme ile kadınların şiddetten korunması sağlanırken şiddet uygulayan erkeğin ise sadece suç işlemesi önlenmektedir. Yaşam hakkımızın teminatı olan İstanbul Sözleşmesi’nden ve kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz" denildi.