Kürt yazar Nesrin Şanlı tahliye oldu

  • 16:33 15 Eylül 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Tutuklu yargılanan Kürt yazar Nesrin Şanlı Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tahliye edildi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) dönük başlatılan soruşturma kapsamında 26 Haziran’da yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında bulunan Kürt yazar Nesrin Şanlı hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “örgüte üye olma” suçundan iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, davanın ilk duruşması görüldü. Nesrin duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken avukatı Cemile Turhallı Balsak da duruşma salonunda hazır bulundu.
 
İlk olarak savunma yapan Nesrin, DTK’nin yasal bir platform olduğunu, kendisinin de Kürtçe ve Dimilkî dillerinde çalışmalar yürüttüğünü, bu dillerin gelişimi açısından kurumları ziyaret ettiğini kaydederek tahliye talebinde bulundu. 
 
Tahliye edildi
 
Duruşmada yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti delillerin toplanmış olması, tutuklulukta geçirilen süre ve kaçma şüphesinin bulunmadığı nedeniyle Nesrin’in tahliyesine karar verdi.
 
Nesrin’in bir sonraki duruşması ise aralık ayına ertelendi.