Emre Yıldır davası yine ertelendi

  • 19:21 15 Eylül 2020
  • Hukuk
EDİRNE - Emre Yıldır’ı 9 yıl boyunca sistematik bir şekilde cinsel istismara maruz bırakan ve intihara sürükleyen Vedat Tarhan’ın yargılandığı dava yine ertelendi.  
 
Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu 25 yaşındaki Ahmet Emre Yıldır, 9 yaşından 18 yaşına kadar akrabası Vedat Tarhan tarafından cinsel istismara maruz kaldığını ailesine anlattıktan sonra Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş ardından ise, intihar etmişti.  Şikayet 29 Nisan 2019’da Ahmet intihar ettikten sonra işleme konmuştu. Ahmet Emre'nin intiharından bir gün sonra fail, “nitelikli cinsel istismar” suçundan tutuklandı. 
 
Dört ay cezaevinde kalan fail, ilk duruşmada tahliye edilmişti daha sonra ise aile avukatı Merve Uçanok tahliye kararına itiraz etmiş ve fail, 19 Ağustos tarihinde yeniden tutuklanarak Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na götürülmüştü. 
 
Davanın 5’inci celsesi Edirne Adliyesi 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Esas karar yine çıkmazken, mahkeme heyeti, Ahmet Emre Yıldır’ı 9 yaşından 18 yaşına kadar cinsel istismara maruz bırakan ve intihara sürükleyen fail hakkında tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 2 Kasım tarihine erteledi. 
 
‘Bir hukukçu olarak isyan ediyorum’
 
Aile avukatı Merve Uçanok, söz konusu olayı ve duruşma süreçlerini anlatarak, "Gerçekten ben bir hukukçu olarak isyan ediyorum. Bugün burada adalet nerede kaldı? Adalet öldü. Aslında bu davada Emre'nin ölümüyle birlikte adalet öldü. Biz halen burada adalet arıyoruz belki. Çünkü biz bir söz verdik. O genç adam bir hukuk mücadelesi başlattı. Ona bu kötülükleri yapanın cezalandırılmasını istiyordu. Ve artık güneş doğsun istiyordu. Emre'ye bunu yaşatan kişinin cezalandırılması ve Emre'nin istediği o güneşin doğması için onu tüm kalbimle temsil ediyorum ve sonuna kadar da temsil etmeye devam edeceğim" dedi.
 
‘Adalet istiyorum’
 
Ahmet Emre Yıldır'ın anne ve babası da duruşma sonrası fenalaştı. Emre'nin annesi "Adalet istiyoruz, yavrumuzun kanı yerde kalmasın istiyoruz. Bu adam ölse bile bana yetmiyor. 25 yaşında fidanım gitti. Ben her gün toprakla konuşuyorum. Elbiselerini kokluyorum bana cevap vermiyor" diye belirtti.