Derya’yı katletme girişiminde bulunan failin duruşması ertelendi

  • 20:10 15 Eylül 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Derya Elbasan’ı katletme girişiminde bulunan Erol Elbasan’ın yargılandığı duruşma yine ertelendi. Adliye önünde yapılan açıklamada konuşan KCDP Temsilcisi Ayşen Ece Kavas , “İstanbul Sözleşmesi uygulanırsa işte o zaman kadınlar hayatta olur, özgürce yaşar" diyerek davanın takipçisi olduklarını belirtti. 
 
İstanbul’un Kartal ilçesinde Erol Elbasan 7 Haziran günü, 20 yıldır evli olduğu ve sistematik şiddet uyguladığı Derya Elbasan’ı işkenceye maruz bırakmış, ateşli silahla katletme girişiminde bulunmuştu. İşkenceyi sosyal medya hesabından duyuran Derya’nın kızı Hira Elbasan, işkence fotoğraflarını da paylaşarak dayanışma çağrısı yapmıştı.
 
Çağrının ardından kadın dayanışması sonucunda fail Erol Elbasan, gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. 
 
KCDP müdahil oldu
 
Açılan davanın 4’üncü duruşması Kartal 19’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Derya'nın katıldığı duruşmada tutuklu fail de hazır bulunduruldu. Duruşmaya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Temsilcisi Ayşen Ece Kavas müdahil olarak katıldı. 
 
İddia makamının tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talebinde bulunması üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 8 Ekim tarihine erteledi. 
 
İstanbul Sözleşmesi'ne dikkat çekildi 
 
Duruşma sonrası Kadın Meclisi tarafından Adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Burada söz alan KCDP Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, İstanbul Sözleşmesi’ne işaret ederek, "Bakanlıklar ve tüm devlet mekanizmaları görevini yapar, İstanbul Sözleşmesi'ni uygularsa işte o zaman kadınlar hayatta olur, özgürce yaşar. Davanın takipçisiyiz" dedi. 
 
'Bu bir suç duyurusudur'
 
Ardından söz alan Derya Elbasan, "Ben defalarca ayrılmak istedim, ölümden döndüm. O hala böyle bir mercide, çıksam tekrar ona evlenme teklifi edebilirim diyor. Bu bir suç duyurusudur" diye seslendi.