Kadınların adliye ajandasında bu hafta: En az dokuz duruşma

  • 09:01 20 Eylül 2020
  • Hukuk
HABER MERKEZİ - Kadınlar  21-25-Eylül tarihleri arasında en az dokuz duruşmayı takip edecek. Kadınların “Erkek adalet değil gerçek adalet” talebi bu hafta da sürecek.
 
Kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve katliam davaları, kadın mücadelesinin yargılandığı davalar bu hafta da Türkiye ve bölge kentlerinde kadınların gündeminde. 21-25 Eylül tarihleri arasında adliye ajandamızda bu hafta dokuz dava bulunuyor.
 
21 Eylül: Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015’te DAİŞ’in gerçekleştirdiği ve 103 kişinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin açılan ve sonrasında firari sanıklar yönünden ayrılan davanın 5’inci duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
22 Eylül: Gazeteci Sabiha Temizkan hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın duruşması İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.
 
22 Eylül: Türkiye ve kendisine bağlı grupların Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırıları sırasında Mişrefa köyünden kaçırılarak Urfa'ya getirilen ve "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan Rakkalı Dozgin Temo (Çiçek Kobanê) hakkında açılan davanın duruşması Urfa 5’inci Ağrı Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
22 Eylül: Bingöl’ün Genç ilçesinde zihinsel engelli kadının tecavüze maruz bırakılmasına ilişkin davanın 22’nci duruşması Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
22 Eylül: Aydın Nazilli’de yedi yıl önce üniversite öğrencisi Gamze Uslu'nun şüpheli şekilde yaşamını yitirmesine dair görülen davanın duruşması Nazilli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
23 Eylül: Buket Yıldız ve ev arkadaşı Zeynep Hüsünbeyi’ni katleden Hüsnü Can Çökmez’in tutuklu yargılandığı davanın duruşması saat İstanbul Anadolu 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
23 Eylül: Gazeteciler İsminaz Temel ve Havva Cuştan’ın yargılandığı davanın duruşması İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
24 Eylül: Eskişehir'de boşanma aşamasında olduğu Öznur Sazlar’ı katletme girişiminde bulunan Harun Sazlar'ın yargılandığı davanın duruşması Eskişehir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
25 Eylül: Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kaybolduktan yedi yıl sonra 2019’da Ayşe Çeçen’i katlettikleri ortaya çıkan babası Mehmet Faruk Çeçen, amcası İ.Ç. ve akrabası İ.Ç.’nin yargılandıkları davanın duruşması Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.