Rosa’ya üye olduğu iddiasıyla tutuklanan siyasetçi tahliye edilmedi

  • 14:44 21 Eylül 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Rosa Kadın Derneği soruşturmasında, derneğin gayri resmi üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan 65 yaşındaki Kürt siyasetçi Celal Yoldaş, görülen ilk duruşmasında tahliye edilmedi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği’ne dönük yürütülen soruşturma kapsamında derneğe araç temin ettiği ve gayri resmi üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticisi Celal Yoldaş hakkında “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Celal’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldığı duruşmada, avukatları Mehdi Özdemir ve Cemile Turhallı hazır bulundu. 
 
Duruşmayı DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanları izledi.
 
Suçlamaları kabul etmedi: Yasal izni var
 
Celal, Kürtçe savunma yaparken hakkındaki suçlamaları ise kabul etmedi. Rosa Kadın Derneği’yle hiçbir alakasının olmadığını söyleyen Celal, iddiaların gerçek dışı olduğunu vurguladı. Bir siyasetçi olarak katıldığı eylem ve etkinliklerle suçlandığına dikkat çeken Celal, “Faaliyetlere kendi iradem ve siyasi kimliğimle katıldım. Herhangi çağrı sonucu katılmadım. Katıldığım eylemlerin yasal izni vardır. Telefon tape kayıtlarında herhangi bir suç unsuru yoktur” diyerek tahliyesini istedi.  
 
 Tutukluluğunu devamı istendi
 
İddia makamı, gizli tanığın dinlenmesini isteyerek, suçun vasfı, mevcut delil durumu, kaçma ve saklanma şüphesi gerekçesiyle Celal’in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
 
 Tahliyesi istendi
 
Müvekkillerinin Rosa Kadın Derneği’ne üye kişilerle bir irtibatının olmadığına işaret eden avukatları, dernek binasında yapılan aramada Celal’e ait herhangi bir delilin bulunmadığını kaydetti. İddianamede yer alan eylemlerin bir bütün olarak siyasi parti faaliyeti olduğunu vurgulayan avukatlar, Celal’in Rosa Kadın Derneği’nin gayri resmi üyesi olduğunu ileri süren gizli tanığın dinlenilmesinden vazgeçilmesini talep etti. Suçlama konusu yapılabilecek herhangi bir eylemin olmadığına dikkat çeken avukatlar, 65 yaşındaki müvekkillerinin salgın koşullarında cezaevinde kalmasının mümkün olmadığını belirterek, tahliye edilmesini istedi.
 
Tutukluluğunun devamına karar verildi.
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, “somut delillerin varlığı, kuvvetli suç şüphesi, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 100’üncü maddesi gereği özel tutuklama sebebinin varlığı, davanın selametini sağlayacak, delil karartmayı engelleyecek, kaçma şüphesini ortadan kaldıracak hiçbir adli kontrol tedbirinin uygulama imkanı olmadığı, ceza alması halinde kişi ve toplum için yaratılmış olacak tehlikenin büyüklüğüne göre kamu düzeninin korunması ile suçlulukla mücadele gözetildiğinde verilecek tutukluluk halinin ölçülü olacağı” gerekçesiyle Celal’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.
 
Mahkeme duruşmayı 2 Aralık’a erteledi.