Berkin Elvan davası yine ertelendi

  • 14:44 23 Eylül 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Gezi direnişinde polisin attığı gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin görülen davada yine karar çıkmadı. Berkin’in avukatları, “Görüntülerde hedef gözeterek atış yapıldığı ortada. Berkin Elvan davası kamuya mal olmuş bir davadır. Bu dava kamunun adil yargılanma talebidir” dedi.
 
Gezi Parkı direnişi sırasında 16 Haziran 2013 tarihinde polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralanan ve 11 Mart 2014 tarihinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın 17’nci duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma öncesi Gezi Dayanışması'nın çağrısıyla adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Berkin’in ailesi, avukatları CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı.
 
Basın açıklamasının ardından duruşma salonuna geçildi. Duruşma salonuna aile, avukat ve sınırlı sayıda gazeteci alındı.
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, “tanık” sıfatıyla dinlenmesi planlanan polislerin gelmemesi nedeniyle mahkeme heyeti taraflara “bu karardan vazgeçilmesine dair görüşlerini” sordu. Ardından polislerin ifadeleri okundu. 
 
‘Çocuğumun katili cumhurbaşkanıdır’
 
Duruşmada konuşan Berkin’in babası Sami Elvan, “Benim çocuğum özellikle seçildi. Hiçbir olay yokken benim çocuğumu bu ekrandaki katil, tetikçi vurdu. İsterseniz beni idam edin ama söyleyeceğim. Benim çocuğumun katili bu ülkenin cumhurbaşkanıdır. Karar verirken çocuğunuz varsa aklınıza onları getirip verin" dedi. 
Ardından konuşan Berkin’in annesi Gülsüm Elvan ise "17 duruşmadır bu mahkeme o katili aklamaya çalışıyor. Her şey meydanda. Öldürülen çocukların suçlusu adaleti sağlamayanlardır” diye konuştu.
 
Gülsüm Elvan’dan sonra konuşan Berkin’in ablası Özge Elvan mahkeme salonunda kendilerinin yargılandığını vurgulayarak, "Berkin'in masumiyetini anlatmaya çalışıyoruz" dedi.
 
‘Hedef gözetildiği ortada’
 
Savunma yapan avukat Can Atalay, "Olay günü polislerin sokağın başındaki hareketlerine ilişkin video kayıtları izleniyor. Gaz tüfeği kullanan polislerin pusu kurduğunu, keşif yaptığını söylüyor. Atış yapan polis bu toplantı ve gösteri yürüyüşüne usulüyle müdahale etmemeye karar veriyor. 80 metre kala atış yaparak kasten vuruyor Berkin'i. Kasıt olduğu açık. Bilirkişi raporları da atış yapan polisin Fatih Dalgalı olduğunu ortaya koyuyor. Keşif sırasında jandarma ve polis arasındaki  kavga nedeniyle jandarma dosyadan çekildi. Bu yüzden keşif raporu yok. Buna rağmen görüntülerde hedef gözeterek atış yapıldığı ortada" diye belirtti.
 
‘Bu dava kamunun adil yargılanma talebidir’
 
Savunma yapan bir diğer avukat Çiğdem Akbulut da Gezi direnişi döneminde barışçıl eylemlere karşı artan bir polis şiddeti olduğuna işaret etti. Çiğdem, "Şüpheliler vekili meslektaşlar soruşturma aşamasında dosyadaki işlemleri takip edebilirken bizim için gizlilik kararı getirildi. Savcının olayla ilgili ismine ulaşılan ilk polisin nerede görev yaptığına ilişkin sorusuna bile bir yıl sonra yanıt verildi. Berkin Elvan'ın cebinden maytap çıktı diyerek onun masumiyetini karalayamazsınız. Bunu gerekçe yaparak hiç kimseyi öldüremezsiniz. Berkin Elvan davası kamuya mal olmuş bir davadır. Bu dava kamunun adil yargılanma talebidir. Siz sanığı hiç görmediniz. Soru sorulduğunda nasıl tepki verdiğini hiçbirimiz göremedik, siz de göremediniz” ifadelerinde bulundu.
 
‘Fatih Dalgalı peruk da taksa Berkin’i vurmuştur’
 
Avukat Deniz Özen ise sanık polis Fatih Dalgalı'nın duruşmaya katıldığı sırada taktığı gözlük ve bıyığı kastederek, "Sonda söyleyeceğimi başta diyeceğim. Fatih Dalgalı peruk da taksa, bıyık da taksa Berkin Elvan'ı vurmuştur. Berkin Elvan'a atış yapan kişinin Fatih Dalgalı olduğunu, görüntülerdeki kişinin Dalgalı'yla olan fiziksel benzerliğinin de bunu kanıtladığını anlattı" diye konuştu. 
 
Duruşmada söz alan sanık avukatları, Berkin’in aile avukatlarının beyanlarına itiraz etti.
 
Mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Aralık’a erteledi.