Gazetecilere 10 yıla kadar hapis istemi

  • 18:14 23 Eylül 2020
  • Hukuk
 
 
ANKARA - Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel hakkında “Devletin güvenliği veya yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” gerekçesiyle 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve astsubay E.B hakkındaki soruşturmayı tamamladı. İddianamede Müyesser ve İsmail Dükel ile bu isimlere bilgi temin ettiği iddia edilen E.B’ye “Devletin güvenliği veya yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlaması yöneltildi. Savcı 3 ismi hakkında da 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istedi. İddianame Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.
 
Müyesser, 12 Haziran günü çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanırken, İsmail Dükel ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.
 
Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, gazetecilik faaliyetleri “delil” gösterilerek tutuklanmıştı. Müyesser’in tutuklanmasına, Odatv’de yayımlanan ve hala erişime açık olan üç yazısı gerekçe gösterilmişti.