Tecavüz faili Musa Orhan hakkında tutuksuz yargılama kararı

  • 18:29 16 Ekim 2020
  • Hukuk
SİİRT - Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tecavüz faili Musa Orhan'ın görülen duruşmasında tutuksuz yargılanma kararı verildi. İpek Er'in annesi Hakime Kılınç, ömrünün sonuna kadar davacı olduğunu söyleyerek, uzman çavuşun tutuksuz yargılanmasına isyan etti. 
 
Batman'ın Beşiri ilçesinde İpek Er’e tecavüz ederek, intihara sürükleyip yaşamını yitirmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan hakkında "nitelikli cinsel saldırı" suçundan açılan davanın ilk duruşması Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Görülen duruşmada sanık Musa Orhan'a tutuksuz yargılanmasının devamı yönünde karar  verilirken, İpek'in annesi fenalık geçirdi. Ayrıca kadın örgütleri ve çevre illerden gelen baroların davaya katılma talebi de mahkeme tarafından reddedildi.
 
Duruşmada yaşananlar ise şu şekilde: 
 
Sanık Musa Orhan iddianameyi okuduğunu söylediği esnada avukatı Mehmet Erhan Akkuş araya girerek Cumhuriyet Savcısının mahkemeye iade ettiği iddianamenin okunmasını istedi.
 
Sanık Musa Orhan sosyal medyada linç edilmiş!
 
Musa Orhan, hakkında hazırlanan iddianamenin içeriğini bildiğini iddia ederek daha önce verdiği ifadeler dışında beyanda bulunmayacağını ve susma hakkını kullanmak istediğini söyledi. Mahkeme heyeti, Cumhuriyet Savcılığı'nda verdiği ifadesi ile birlikte İpek Er'le nasıl tanıştığını ve üzerine atılı suçlara ilişkin savunma yapmasını istese de sanık Musa Orhan, susma hakkını kullanmak istediğini tekrarladı. Sosyal medyada linç edildiğini ileri süren sanık Musa Orhan, konu hakkında daha önce Batman ve Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifade dışında ifade vermek istemediğini ekledi.
 
'Musa Orhan kızımı sürekli arıyordu'
 
Mahkeme heyeti İpek Er’in babası Fuat Er’e de olaya dair bilgilerini sordu. Fuat Er, Musa Orhan ile kızı İpek Er’in tanışıklığına ilişkin bir şey bilmediğini ifade etti. İpek’in Siirt’ten Batman’a döndükten sonra Musa ile arasında geçen olayları anlattığını kaydeden Fuat Er, “Kızım bana Musa’nın gece 01.00’da köye geldiğini, evden alıp götürdüğünü ve ona alkol içirdiğini söyledi. Musa Orhan kızıma ‘gel seninle gidelim’ demiş fakat kızım güvenmediği için gitmek istememiş. Bunun üzerine kızımı tekrar arayarak, 'ben güvenlik görevlisiyim. Yanlış anlama bana güven. Bir devlet görevlisi evin önüne gelirse herkes ona teslim olur' demiş. Kızım da bu sözleri üzerine ona güvenmiş ve gitmiş” diyerek Musa Orhan hakkında şikayetçi olduğunu belirtti. 
 
Sanık avukatı Erhan Akkuş'un baba Fuat Er'e sorduğu soruların "nitelikli cinsel saldırı" suçundan açılan davayla ilgili olmadığını kaydeden ailenin avukatları, soruların reddedilmesini istedi.
 
'Ömrümün sonuna kadar davacıyım'
 
İpek Er'in annesi Hakime Kılınç da, ömrünün sonuna kadar kızına tecavüz eden Musa Orhan’dan davacı olduğuna vurgu yaparak, “Siz devletsiniz gereğini yapmalısınız. Musa, kızımın kanının hesabını vermeli. Ben büyüttüm, baktım, bugüne getirdim. Ama kanlar içinde hastaneye kaldırdım. Musa'nın bunu bize yapmaya hakkı yoktu. İpek'in yazdığı mektup, kendi el yazısıdır. Kızımın el yazısını bilirim. Devlet onu tutuklasın" diye konuştu.
 
'Musa Orhan delilleri karartı!'
 
İpek'in aile avukatları adli tıp raporlarına işaret ederek savunmalarında şu konulara dikkat çekti: "Musa Orhan suçtan kurtulmaya yönelik beyanlar vermiştir. Beyanlarına itibar edilmemelidir. İpek'in iradesinin Musa Orhan tarafından kırıldığı, zorla alkol aldırıldığı, ardından iradesi dışında tecavüz ettiği konularının mahkemece detaylı olarak araştırılmasını istiyoruz. Ayrıca İpek'in güvenini kazanmak için verilen banka kartı ekstrelerinin alınmasını istiyoruz. Sanığın kişisel verilerine ilişkin incelemede bir bilgiye ulaşılmamıştır. Bu da sanığın delilleri kararttığının göstergesidir. Dinlenmesi gereken tanıklar mahkemede hazır edilmemiştir. Sanık cinsel birliktelik yaşamadığını ısrarla dile getiriyor. Dosyaya sunulan uzmanlık raporları cinsel birliktelik yaşadığını ortaya koyuyor. İpek kendi iradesiyle cinsel birlikteliğe girmediğini mektubunda ve savcılığa verdiği ifadesinde de belirtiyor.
 
Musa Orhan ifade verseydi çelişkiler giderilirdi
 
İpek'in hastanede ölüm döşeğindeyken hemşirenin de olduğu sırada Musa Orhan'ın kendisine tecavüz ettiği için intihar ettiğini ve hakkının savunulması gerektiğini söylemiştir. Hastane personeli ifadelerinin dosyaya eklenmesini talep ediyoruz. İpek Er'in 18 yaşına yeni girmiş bir çocuk olarak görülmesi gerekmektedir. Musa Orhan savunma yapsaydı çelişkiler ortaya çıkacaktı. Susma hakkını da suçtan aklanmak için kullanmak istedi. Sanığın tutuklanmasını istiyoruz.”
 
Savcı talebin kabul edilmesini istedi
 
İHD, ÖHD, Rosa Kadın Derneği, Diyarbakır, Urfa, Batman, Şırnak, Siirt ve Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi, HDP Kadın Meclisi ile CHP Kadın Kolları davaya katılma talebinde bulundu.
 
Duruşma savcısı, sanık Musa Orhan’ın tutuklanması yönündeki taleplerin reddedilmesini talep ederken, baro ve kadın örgütlerinin katılma taleplerinin ise kabul edilmesini istedi.
 
Ajanslar yalan haber yapmış
 
Sanık avukatları yaşanılanların bir gönül ilişkisi olduğunu ileri sürerek, ajansların yalan haber servis ettiğini iddia etti. Sosyal medyada yapılan paylaşımlardan rahatsızlıklarını dile getiren sanık avukatları, İpek Er’in bölge ve aile baskısı sonucu intihar ettiğini savundu. Sanık avukatlarının savunmaları sırasında İpek Er’in annesi baygınlık geçirdi. Baba Fuat Er ise “Bizim ailemize hakaret ediliyor. Annesine, basına aşirete kadar dil uzatıyorlar. Biz onun ailesiyle ilgili tek kelime etmedik. Hakaret etmedik. Neden bu yapılıyor” diye tepki gösterdi.
 
‘Hakaret ederek savunma yapılamaz’
 
Yaşanılan gerginlik ardından mahkemeye kısa bir ara verildi. Aranın ardından müşteki avukatları, “Susma hakkını kullanan bir sanık yerine olayı anlatan avukatları, aynı etnik kimliğe sahip olan birçok kişiye mahkeme huzurunda hakaret ediyor” diye kaydetti. Avukatlar, “Eşi dahi olsa nitelikli cinsel saldırı suçunu ortadan kaldırmaz. Burada herkes adalet arayışındadır. Bize hakaret edilerek savunma yapılamaz” diye ekledi.
 
Mahkeme talepleri reddetti
 
Mahkeme heyeti verdiği aradan sonra İpek'in ailesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın katılma taleplerini kabul ederken,  barolar ve kadın derneklerinin katılma taleplerini reddetti. 
 
Mahkeme, sanık Musa Orhan’ın tutuksuz yargılanmasına karar verirken, duruşmayı 25 Şubat 2021’e erteledi.
 
İpek'in kanlı başörtüsünü gösterdi
 
Duruşma sonrası yapılan açıklamada İpek Er’in annesi Hakime, “Hakim de o savcı da o. Bu kanı bu takdirnamesidir. Onun hakkını hukukunu nasıl yersiniz” diyerek İpek Er’e ait kanlı başörtüsünü gösterdi. 
 
‘Tutuklanmalıdır’
 
HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, “Adli tıp raporlarına rağmen Musa Orhan’ın tutuklanmaması onun korunmasıdır. Musa Orhan, ‘susma hakkımı kullanıyorum’ dedi. Ama hukukta bu susma hakkı anlamına gelmiyor. Neden sustu? Çünkü söyleyecek bir sözü yok, ortada cenaze var. Musa Orhan’ın korunması kaldırılmalı, tutuklanmalıdır” diyerek açıklamasını sona erdirdi.