Savur ve Kızıltepe belediye eşbaşkanlarının duruşması ertelendi

  • 16:36 20 Ekim 2020
  • Hukuk
MARDİN - Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ve Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü’nün tutuklu yargılandıkları davanın duruşması bir kez daha ertelendi. Duruşmada eşbaşkanlar, “Tutuklanma kararımız siyasidir” diye vurguladı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeyken kayyım atandıktan sonra 26 Kasım 2019’da tutuklanan Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü ile 15 Aralık 2019’da tutuklanan Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz’ın yargılandıkları davanın duruşması Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya eşbaşkanlar, tutuklu bulundukları Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ve eşbaşkanların yakınları da takip etti.
 
Duruşma kimlik tespiti ile başladı. Kimlik tespitinin ardından dosyada yer alan gizli tanık ifadeleri okundu.
 
Duruşmada iddia makamı, eşbaşkanların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. 
 
‘Kararlar siyasidir’ 
 
Duruşmada ilk olarak Nilüfer Elik Yılmaz’ın savunması alındı. 11 aydır haksız yere tutuklu olduğunu söyleyen Nilüfer, tutukluluk kararının siyasi olduğuna işaret etti. Nilüfer, şunları söyledi: “Antidemokratik uygulamalar ve kayyım darbesi ile haksız yere tutukluyuz. HDP bugün temsiliyeti olan Meclis’te üçüncü büyük partidir. Benim örgüt tarafından talimat aldığıma dair iddialar söyleniyor. Bunlar da işe aldığım insanlar üzerinden söyleniyor. Mahkemede kazanan insanları biz işe almasaydık, o zaman hukuksuzluk yapmış olurduk. Bu gerekçeler ile burada tutuklu kalmam haksızlıktır. Belediye başkanı olmasaydım şu an burada olmazdım. Bu kararlar siyasidir.” 
 
Nilüfer’in ardından savunma yapan avukat Necip Dağ gizli tanık ifadeleri ile devam eden tutukluluğun hukuki olmadığını ve müvekkilinin derhal tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Ardından söz alan Necat Çıray da müvekkilinin tahliyesini istedi. 
 
‘Gizli tanık ifadelerini kabul etmiyorum’ 
 
Gülistan Öncü, savunmasını Kürtçe gerçekleştirdi. Gülistan, “Daha önceki savunmalarımda da söyledim. O ifadelerimin hepsini tekrar ediyorum. Tutuklu bulunmam hukuksuzdur. Daha önceden kayyım atanacağı da ilan edilmişti. HDP siyasi bir partidir. Ona göre kendine göre bir çizgisi ve çalışması vardır. Konferans olsun kongre olsun bunlar herkesin gözü önünde yapılan şeylerdir. Gizli tanık ifadelerini kabul etmiyorum” dedi.
 
Tercümanın eksik çevirdiğini söyleyen Gülistan, kulaklık olmadığı için yankılanan ses nedeniyle savunma yaparken zorluk yaşadı.
 
‘ Çürüteceğimiz somut bir delil yoktur’ 
 
Gülistan, “HDP sürekli takip altında olan bir parti. Bu yüzden gizli tanık beyanlarının bir doğruluğu yoktur. Savur’da çalışmalarımızı açık bir şekilde yaptık. Kayyım getirmek için bizi tutukladılar. Siyasi bir nedenle tutuklandık. Bir yıldır tutukluyuz ve mağdur durumdayız. Somut delil olmadığı için çürüteceğimiz bir delil de yok. Bu yüzden tahliyemi talep ediyorum” ifadelerini kullandı. 
 
Ardından savunma yapan Gülistan’ın avukatları ise müvekkillerinin tahliyesini talep etti.
 
Savunmalardan sonra ara veren mahkeme heyeti eşbaşkanların tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 14 Ocak 2021 tarihine erteledi.