Aynur Arslan’ı katleden erkeğin ilk duruşması görüldü

  • 14:06 21 Ekim 2020
  • Hukuk
URFA - Evli olduğu kadını ve babasını katleden Halim Çakırtaş’ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin davaya müdahillik talebi de kabul edildi.
 
Urfa’nın Siverek ilçesindeki 22 Haziran tarihinde Halim Çakırtaş isimli erkek evli olduğu Aynur Arslan ve babası Hacı Arsalan’ı ateşli silahla vurarak katletmiş, 5 yaşındaki F.A. adlı çocuğun ise ağır yaralanmasına neden olmuştu. Halim Çakırtaş hakkında açılan davanın ilk duruşması Siverek 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Kasten adam öldürmek” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılanan sanık tutuklu bulunduğu Siverek Kapalı Cezaevi’nden duruşmaya getirildi. 
 
Katledilen Aynur’un ailesi ve avukatları da duruşmada hazır bulundu. 
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmaya Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi adına avukat Fazilet Taştan Arserim ve Ayşe Şehriban Demirel’de katıldı.
 
Duruşmada söz alan Aynur’un avukatları, sanığın suçtan kurtulmaya yönelik beyanlar verdiğini, “eşe karşı tasarlayarak öldürme” suçunu da işlediğini ve bu kapsamda en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti. 
 
Duruşma ertelendi
 
Verilen aranın ardından dava dosyasına müdahillik talebinde bulunan Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin talebini kabul eden mahkeme, olay yerinde keşif yapılmasını, tanıkların dinlenmesine ve dosyadaki eksik hususların giderilmesine karar verdi.
 
Sanığın tutukluluk halinin devamı yönünde karar veren mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 12 Ocak 2021'e erteledi.