Ayten’in failine ceza istemi

  • 20:24 22 Ekim 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Ayten Adıgüzel’i ateşli silah ile katleden Hasan Deligözoğlu’nun yargılandığı davada savcı failin cezalandırılmasını istedi.
 
Ayten Adıgüzel’i 2018 yılında ateşli silah ile katleden Hasan Deligözoğlu’nun yargılandığı davanın 5’inci duruşması Bakırköy Adliyesi 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada "Üstsoydan akrabayı kasten öldürmek" ve "Ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından yargılanan Hasan Deligözoğlu tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşma salonuna getirildi. Taraf avukatları ve Ayten'in ailesi de duruşmada hazır bulundu.
 
‘Poşeti adliye çıkışı çöpe attım’
 
Hasan Deligözoğlu’nun gözaltında iken ifade işlemlerine katılan ve daha sonra birkaç gez cezaevinde faili ziyaret eden avukat Ahmet Ekmen tanık olarak dinlendi. Avukat beyanında, “Avukat olan eşim müsait olmadığı için yetki belgesi alarak ben karakola gidip sanığın ifadesine eşlik ettim. Hasan Deligözoğlu ile ilk defa orada tanıştım. Savcılığa sevk edilerek tutuklanmasına karar verildi. Adliyenin otoparkına polisler eşliğinde gittik. Elinde bir poşet vardı. İçinde kirli çamaşırlarının olduğunu söyledi. Çöpe atmamı rica etti. Ben de polislerin refakatinde poşeti aldım ve adliye çıkışı çöpe attım. İçinde kirli kıyafetlerin olduğunu düşündüğüm için açıp bakmadım” dedi.
 
 Tanık avukat cezaevine gitti
 
Tanık avukat Ahmet Ekmen’e katılan avukatlar daha sonra cezaevine gidip gitmediğini sordu. Ahmet Ekmen, daha sonra birkaç defa cezaevine giderek Hasan Deligözoğlu’nu ziyaret ettiğini söyledi.
 
Sanık avukatı Tayip Öner, dosyada tanık olarak dinlenen İlker Adıgüzül’in teyzesi Ayten Deligözoğlu’nun hiç silah kullandığını görmediğini beyan ettiğini söyledi. Mahkemeye bir CD sunduklarını ifade eden Tayip Öner, “Bu CD de hem Ayten Deligözoğlu’nun hem de İlker Adıgüzel’in aynı ortamda ateş ettikleri görülüyor. Mahkemenin izlemesini talep ediyoruz” dedi.
 
 Mahkeme heyeti sunulan CD’nin mahkemeye bir etkisinin olmayacağını belirterek talebi reddetti.
 
‘Rapor iddialarımızı doğruluyor’
 
Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hazırladığı rapor dosyaya eklendi. Rapora ilişkin katılan vekil avukat Hasret Adıgüzel, raporun aleyhe olan kısmını kabul etmediklerini ifade etti. Raporun sanığın savunmasını çürüttüğünü dile getiren Hasret Adıgüzel, “Raporda bitişik atış olduğu yer almaktadır. Oysa ki sanık maktulün kendisini vurmak istediğini, engel olmaya çalışırken yere düştüğünü, yere düşerken silahın patladığını savunmuştur. Merminin giriş yeri ile hareket sırasındaki yaralanma savunması örtüşmemektedir. Rapor bizim iddialarımızı doğrulamaktadır” diye belirtti.
 
Savcı ceza istedi
 
Savcı mütalaasında “Eşi kasten öldürme” ve  “Ateşli silah ve kesici alet bulundurma”  suçlarından cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını istedi.
 
Sanık avukatından tahliye talebi
 
Mütalaaya ilişkin son sözü sorulan sanık Hasan Deligözoğlu, kendini savunarak beraatını istedi.  Avukatı Tayip Öner, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre istedi. Avukat, müvekkilinin tahliyesi talebinde bulundu.
 
Sanığın tutukluluk halinin devamı kararı
 
Mahkeme heyeti, sanık Hasan Deligözoğlu’nun avukatının süre talebini kabul ederken, sanığın tutukluluk halinin ise devamına karar verdi. 
 
Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 17 Aralık saat 10.45’e erteledi.