Edibe Şahin yargılandığı davadan beraat etti

  • 17:17 20 Kasım 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - HDP Dersim eski Milletvekili Edibe Şahin’in 3 farklı suçlama ile yargılandığı davadan beraat etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim eski Milletvekili Edibe Şahin hakkında “örgüt propagandası yapmak”, “kanuna aykırı toplantı” ve “yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen dağılmama” suçlamalarından açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Görülen duruşmaya Edibe tutuklu bulunduğu Kocaeli 1 Nolu F tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim (SEGBİS) ile katılırken avukatı Serdar Çelebi de salonda hazır bulundu.
 
‘Bütün fotoğraflarım delil olarak sunulmuş’
 
İlk olarak savunma yapan Edibe, iddianamede hakkında 3 suçlama olduğunu, delillerde kargaşa olduğunu, görüntülere bakıldığında hiçbir suç unsuru olmadığını belirtti. Edibe, “Dönem itibariyle çözüm süreci diyebileceğimiz bir süreçti. Ben Dersim’de belediye başkanlığı yapıyordum. Bu sürece zarar vermemek için çaba gösteriyordum. Bazı etkinlikler düzenliyorduk, bunlar izinli etkinliklerdi. Partimizde o dönem seçilmiş vekillerimiz ile birlikte otobüsün üstünde bir fotoğrafım var. Konumumuz gereği hayatın olağan akışına uygun bir karedir. Diyarbakır’daki fotoğraflarımın neredeyse hepsi dosyaya delil olarak konulmuş. Etkinliklerde polisin bizi uyardığı izin vermediği şeklinde belirtişmiş ama fotoğraflarda polislerle birlikte gayet rahat yürüyorduk. Eğer taşkınlık olsaydı yürümemiz mümkün olmazdı” dedi.
 
‘Etkinliklerin hepsi izne tabiydi’
 
Ortada bir Kürt sorunu olduğunu söyleyen Edibe, bu sorunun mahkemelerde çözülecek bir sorun olmadığına dikkat çekti. Edibe, “Demokratik siyasete dayalı, barışçıl yollarla çözüme kavuşmasına yönelik yapılan izinli çalışmalardır. Katıldığımız festival yasadışı bir eylem olarak gösterilerek suç oluşturulmaya çalışılmış. Etkinliklerde pankart açılmış olsa dahi ben orada duran biri değilim. İddiaları kabul etmiyorum. Böyle bir şeyin dava konusu olmaması gerektiğini düşünüyorum” diyerek beraatını talep etti.
 
Savcı beraatını talep etti
 
İddia makamı yapılan yargılama sonucunda tüm dosya ve delillerin değerlendirildiğinde her ne kadar sanık hakkında “örgüt propagandası” ve “kanuna aykırı toplantı” ve “yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlarından cezalandırılması talebiyle dava açılmış ise de sanığın savunmalarının aksini ispatlar delil elde edilemediği, sanık hakkında mahkumiyetine yeter her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil bulunmadığını belirterek beraatına karar verilmesini talep etti.
 
Beraat kararı verildi
 
Mahkeme heyeti Edibe’ye yöneltilen ilgili suçlardan beraatına karar verdi.