Tecavüz faili Hasan Bilgili yine tutuklanmadı

  • 12:52 25 Kasım 2020
  • Hukuk
 
ANKARA - Tecavüz faili Hasan Bilgili ve ona yardım eden iki sanığın yargılandığı davada tutuklama kararı yine çıkmadı. Mahkemede söz alan Ç. B., "Ben tecavüze uğradım, hakkımı savunuyorum. Nasıl bir insan olup olmadığım önemli değil ancak burada bu ispat edilmeye çalışılıyor" dedi. 
 
Ankara’da, sahibi olduğu VCOM Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan veteriner hekim Ç.B.'yİ, 3 Nisan 2019’da tecavüz eden Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin yargılandığı davanın dördüncü duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Dosya kapsamında Hasan Bilgili "nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından delilleri yok etmede ona yardım eden veteriner hekim Serkan Durmaz “basit cinsel saldırı”, “alıkoyma, tehdit, hakaret”, “suç delillerini yok etme” suçlarından, Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt’un ise “delilleri yok etme” suçlarından yargılanıyor.
 
Pandemi gerekçesiyle seyirci engeli 
 
Duruşma başlamadan önce  duruşmanın görüleceği salonun önü çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alınırken, Ankara Kadın Platformu üyeleri ve Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencilerinin davayı izlemesi "pandemi" gerekçe gösterilerek engellendi.  
 
Polisler Hasan Bilgili'yi savundu
 
Salona polis eşliğinde giren tecavüz faili Hasan Bilgili'ye kadınlar "Tecavüzcüsün yargılanacaksın" diye tepki gösterdi. Bu sırada kadınlar ve polis arasında gerginlik yaşandı. Faili koruyan polisler, "Ezbere kalıplaşmış cümlelerle gelmeyin, kalabalığa güvenerek haddinizi aşmayın" diyerek kadınları tehdit etti. Kadınlar da, "Haddinizi siz aşıyorsunuz, bu cümleleri bize siz ezberlettiniz" diyerek polislere tepki gösterdi. 
 
'Bilinç kaybı ve uyku hali yaşanabilir' 
 
Duruşmaya Ç. B, avukatı, ailesi ve gazeteciler dışında kimse alınmadı. Sanıklar Hasan Bilgili ve diğer sanık Hüseyin Şenyurt duruşmada hazır bulunurken Serkan Durmaz  rahatsızlığı olduğu gerekçesiyle mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak anestezi uzmanı  Rıza Yaşa Çetiner  dinlendi. Rıza, tecavüz faili Hasan Bilgili'nin tecavüze maruz bıraktığı sırada Serkan Durmaz'ın damardan verdiği ve Ç. B'nin kanında tespit edilen pro.. isimli ilaç hakkında bilgi verdi. İlacın hafif uykudan derin anesteziye kadar bir çok etki yarattığına dikkat çeken Rıza, "Bilinç kaybı ve uyku hali ile hareket serbestliğini kaldırabilir. Yüksek dozlarda kullanıldığında ciddi yan etkiler gösterebilir, kanda yarım saate kadar kalır. Alkol verildiğinde etkiler daha fazla şiddetlendi" diye konuştu. 
 
'En yaygın yaşanan şok tepkisidir' 
 
Ardından travma alanında 20 yıldır çalışan psikolog Metin Akkolyuncugil dinlendi. Travma ile tepkilerin beklenmedik bir saldırı olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterdiğine dikkat çeken Metin Akkolyuncugil, şunları ifade etti: “En yaygın yaşanan tepkiler şok tepkisidir. Şok o durumdan kurtulmak için verirken bir tepki biçimidir. Kişiden kişiye değişir. Kaçma ve savaşma travmaya bağlı değişkenlik gösterir. Bu tarz durumda donma ve baygınlık yaşayabilir. Bu daha az acı çekmek için verilen bir eylemsel tepkidir."
 
Bu sırada müşteki avukatı Aslı Koçak Arıhan, psikoloğa "Tecavüz mağdurları 'niye bağırmadın' diye hep bir bir tepkiye maruz kalıyor. Mağdurlar olay sonrasında nasıl bir travma yaşar? Sonradan flashbekler nasıl canlanır" sorusunu yöneltti. 
 
'Bazen aylar ve yıllar sonra hatırlayabilir' 
 
Metin, söz konusu soruya "Bu sadece cinsel saldırıda değil birçok travmatik durumlarda geçerlidir. Yetişkinler için travma psikolojik anlamda yapamadığımız şeylerdir. Hiç kimse bir saldırıyı gönüllü olarak yaşamak istemez. Geçici hafıza kaybı, bayılma olabilir ve bu durum çokça yaygın görülür. O anının görüntülerinin canlanması bazen aylar ve yıllar alabilir" diye cevapladı. 
 
'Hasan Bilgili' den çok fazla kişi mağdur'
 
Ardından Veterinerlik Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan H.H., tanık olarak dinlendi. Tecavüz faili Hasan Bilgili ve diğer hocalardan çok fazla kişinin mağdur olduğunu kaydeden H.H., "Hep korktular, ben onların adına da buraya geldim. Hasan Bilgili'den hiç ders almadım çünkü üst sınıflardan 'odasına gitmeyin' sözlü taciz ve derslerinde cinsel içerikli şakalar yaptığı konusunda hep uyarıldım.Daha önce de bir yabancı öğrenciye uyguladığı taciz olayı var.Ayrıca Veterinerlik Fakültesi öğrencileri olarak mahkemeye dilekçe sunduk. Hasan Bilgili'nin  üç köpeği yanlış tedavi ettiği ve Milliyet gazetesine yansıyan bir haberde  yine bir kaç sokak hayvanın deney yaptığı kamuoyuna yansıdı. Mesleki anlamda da ciddi yanlışları var" ifadelerini kullandı. 
 
'Akademik hiyerarşiden dolayı tacizi anlatmak kolay olmuyor' 
 
Üniversitelerde  akademik hiyerarşiden dolayı yaşanılan tacizi  anlamanın kolay olmadığını söyleyen H.H., sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanlar genelde bu hiyerarşik düzenden dolayı korkuyorlar, 'dersten kalır mıyım şikayet ettiğimde okulum uzar mı' kaygılarla şikayet etmiyor. Üniversitenin cinsel taciz birimine başvurmayan ama bana başvuran çok fazla kişi var. Ben uyarılardan dolayı ondan kaçtığım için cinsel tacizine maruz kalmadım. Davadan sonra Hasan Bilgili tahliye olduğunda girdiğimiz ilk derste 'hadi bakalım konuşabilen konuşsun arkasından Hasan Bilgili  döndüğünde ne olacak' diyen kimi hocalarımız oldu."
 
Tanıkların  beyanlarını ardından söz alan müşteki avukatı Aslı Koçak Arıham söz aldı. Aslı şunları söyledi: "Adli tıptaki deliller çok organize bir şekilde yok edilmiş. Onlarla ilgili suç duyurusu aşamasına gelinmiş. Bu kadar ağır delilleri yok etme gücü olan insanın hala dışarıda olması toplumsal vicdanı zedeliyor. Müvekkilim vajinal temizliğe maruz kaldı, darp raporundan tutun il sağlık müdürlüğünün ‘siper görülmüştür’ raporunun üzerine gidilmesine kadar artık mahkemenin tutuklama talebimizi kabul etmesini istiyoruz. Müvekkilim ve birçok mağdurun artık sesini yükseltebilmesi açısından adli mekanizmaların daha hızlı çalışması ve bu konularda ‘kadın beyanı esastır’ ın artık hayatımıza geçmesini istiyoruz. Adalet duygusu açısından ve mağdurun 20 aydır verdiği adalet mücadelesi nedeniyle bu konunun görülmesini istiyoruz.”
 
'Tecavüze uğradım hakkımı savunuyorum' 
 
Ç. B. ise "Tanık beyanlarından da dinlediğimiz üzere ben bir sürü insandan  duydum. Sanıklar ve sanık vekilleri rencide etmeye çalışan şekilde sorular soruyor. Bana bir saldırı mevcut. Tanıklara sorulan sorulardan on kere bekaret soruldu. Ben tecavüze uğradım, hakkımı savunuyorum nasıl bir insan olup olmamam önemli değil, burada bunu ispat etmeye çalışıyoruz. Ben ölümden döndüm" dedi. 
 
Söz alan Aile Bakanlığı vekili, rapor doğrultusunda olayın üstünün kapandığının açık olduğunu belirterek sanığın tutuklanmasını istedi. 
 
İddia makamı, Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunda çelişkilerinin giderilmesi için tekrar bir rapor alınmasını ve tutuklama tedbirinin bu aşamada reddini istedi.
 
Duruşma ertelendi
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyanın İstanbul  ATK’ye gönderilmesine, tecavüz faili Hasan Bilgili’nin tutukluluk talebinin reddine karar vererek bir sonraki duruşmayı 7 Nisan 2021 tarihine erteledi.