Mahkeme başkanı sanığı değil, Ebru’nun ailesini yargıladı

  • 16:25 25 Kasım 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Ebru’yu katleden Serdar Taş’ın yargılandığı davanın duruşması Bakırköy 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada mahkeme başkanının sanık yerine Ebru’nun anne ve babasını yargılaması dikkat çekti.
 
İstanbul Küçükçekmece’de 20 Mart 2019'da Ebru Erdem'e uyuşturucu madde vererek cinsel istismar girişiminde bulunan ve katleden Serdar Taş’ın "çocuğa yönelik kasten öldürme", "suç sonucu ölümün olması sebebiyle çocuğun cinsel istismarı" suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılandığı davanın duruşması Bakırköy 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Ebru'nun annesi Ayşe Erdem ve babası Murat Erdem ile tarafların avukatları hazır bulunurken, sanık Serdar Taş tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.
 
Mahkeme başkanı sanığı değil, Ebru’nun ailesini yargıladı
 
Serdar Taş savunmasında, olaydan bir hafta önce Silivri Cezaevi’nden tahliye olduğunu ifade ederek, lavaboya gittiğini, döndüğünde Ebru’nun intihar ettiğini iddia etti. 
 
Duruşmada Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan’ın, Ebru’nun anne ve babasına "Kızınız 17 yaşında arkadaşıyla Kars'a gitmiş. Anne, baba değil misiniz? Sahip çıkmadınız mı?"  sözleriyle Ebru’nun anne ve babasını yargılama girişimi dikkat çekti.
 
Duruşma ertelendi
 
Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına ve tanıklar hakkında zorla getirilmesine karar vererek, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 16 Şubat 2021’e erteledi.