Savcıdan erkek şiddetine kılıf: Korkutma ve bir anlık öfke

  • 09:05 29 Kasım 2020
  • Hukuk
Şehriban Aslan 
 
DİYARBAKIR - Esengül Y.’yi katletmek isteyen Murat Ç., hakkında hazırlanan iddianamede ‘bir anlık öfke’ ile ‘korkutma’ ifadelerini kullanan savcı, 3 yıl ceza isteyerek erkeği ödüllendirdi.
 
Diyarbakır’da hakkında 3 kez uzaklaştırma kararı verilen, 30’u aşkın şikayette bulunulan Murat Ç., boşandığı Esengül Y.’yi sistematik şekilde tehdit ve tacizlere maruz bıraktı. Bunun üzerine polise giderek tekrar şikâyette bulunan Esengül, bir kez daha uzaklaştırma kararı aldırdı. Uzaklaştırma kararının ardından Murat Ç., kentte özel bir hastanede çalışan Esengül’ü 19 Eylül tarihinde kesici aletle katletmeye çalıştı. Olay yerinden kaçan Murat Ç., 25 Eylül’de yakalanarak cezaevine gönderildi. Bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı,  Murat Ç. hakkında, “Tehdit, hakaret, silahtan kasten yaralama” suçlarından iddianame hazırladı. Hazırlanan iddianamede savcı Murat Ç. için 3 yıl 10 aya kadar hapis cezası istedi.
 
‘Bir anlık sinir’ diyerek aklanmaya çalıştı
 
İddianamede Murat Ç. hakkında çok sayıda soruşturma yürütüldüğü, Esengül’ün polis merkezine giderek şikayette bulunduktan sonra telefon görüşmesinin ortaya çıktığı yer aldı. Telefon görüşmesinde Murat Ç.'nin “Bugünkü şikayetin benim için süper bir şeydi, merak ediyorum sen çalıştığın hastaneye nasıl gideceksin” şeklinde tehdidin yer aldığı iddianamede, Murat Ç.’nin Esengül’ü kesici aletle yaraladığı kaydedildi. 
 
Murat Ç.’nin Esengül’ü katletme girişimine yer verilmeyen ve kesici aletle yaralamanın ‘korkutma’ olarak nitelendirildiği iddianamede dikkat çeken ifadeler şöyle: “Soruşturma kapsamında aldırılan doktor raporuna göre müştekinin basit tıbbi müdahaleyle giderilebilir nitelikte olduğu, şüphelinin alınan savunmasında bir anlık sinirle tehdit ve hakaret içerikli mesajlar attığını, olay günü alınan savunmasında bir anlık sinirle tehdit ve hakaret içerikli mesajlar attığını, olay günü ikametinden aldığı bıçakla hastaneye gittiğini, bıçağı korkutma amaçlı hafif ucunu batırır şekilde salladıktan sonra hastaneden kaçıp gittiğini beyan ederek üzerine atılı suçlamayı başka amaçla yaptığını söylediğini belirtti.” 
 
Murat Ç. hakkında “tasarlayarak öldürmek” ve “kasten öldürmeye teşebbüsten” değil, “anlık sinirle yaptığı” ve “kasten yaraladığı” ifadelerinin yer aldığı iddianamede, “Tehdit, hakaret ve silahla kasten yaralama” suçundan Murat Ç.’ye 3 yıl 10 aya kadar hapis cezası istendi. 
 
Hazırlanan iddianame 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken ilk duruşma 17 Aralık’ta görülecek.