Vekillerin yargılamasının durdurulması talebine ret: Yeterince tartışıldı

  • 14:13 1 Aralık 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Yargıtay tarafından bozulan KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Pero Dündar ve Tayyip Temel’in dokunulmazlıkları nedeniyle yargılanmasının durdurulması talebi, mahkeme heyetinin “Yeteri kadar tartışıldı” gerekçesiyle reddedildi.
 
KCK Ana Davası’nda cezaları Yargıtay tarafından bozulan 38 kişinin yeniden yargılanmasına başlandı. Bozulma kararından sonra aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Van Milletvekili Tayip Temel’in de bulunduğu 38 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, aldığı 18 yıllık ceza Yargıtay tarafından bozulan Tayip Temel, 9 yıllık hapis cezası bozulan Pero Dündar ve diğer 31 sanık katılmazken, 5 sanık ve avukatlar hazır bulundu. Sanık sayısının fazlalığı nedeniyle duruşma Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda görüldü.
 
Duruşma salonuna alınanlara üst araması yapan polisler de duruşma salonunda bekleyerek duruşmayı izledi.
 
Duruşmada yargılanan siyasetçiler, Yargıtay’ın bozduğu davanın lehlerine olan bozma ilanını kabul ettiklerini, ancak aleyhe olan ilanı kabul etmediklerini beyan etti. Dosya avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, dosyadaki eksikliklerin tamamlanmasını talep etti.
 
Yargılamanın durdurulması talep edildi
 
HDP milletvekilleri Tayip Temel ve Pero Dündar’ın avukatı Mehmet Öner, Tayip Temel’in koronavirüse yakalanmasından dolayı Pero Dündar’ın ise parlamentodaki çalışmaları nedeniyle duruşmaya katılmadığını belirterek, mazeret belgesini mahkemeye sundu.
 
Avukat Muharrem Şahin ise Anayasa Mahkemesi’nin CHP’li Enis Berberoğlu kararına işaret ederek, milletvekili olan müvekkilleri Tayyip ve Pero’nun yargılanmasının Anayasa’nın dokunulmazlığı düzenleyen 83’üncü maddesi kapsamında durdurulmasını istedi.
 
Duruşma ertelendi
 
Savunmaların ardından mahkeme Tayyip ve Pero’nun bugünkü duruşmaya ilişkin mazeretlerini kabul ederek, bir sonraki duruşmaya hazır bulunmaları için ihtarda bulunulmasına, duruşmada hazır bulunmayan diğer sanıklar hakkında zorla getirme kararının çıkarılmasına hükmetti.
 
Mahkeme, Tayyip Temel ve Pero Dündar’ın yargılanmasının durdurulması talebini ise “yeteri kadar tartışıldı” diyerek reddetti.
 
Duruşma, 13 Nisan 2021’e ertelendi.