Gazeteci Dicle Müftüoğlu’na hapis cezası

  • 13:41 2 Aralık 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - MA Editörü Dicle Müftüoğlu hakkında görülen davanın duruşmasında “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
 
Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu hakkında, DAİŞ’in 2014 yılında saldırdığı Kuzey ve Doğu Suriye’nin Kobanê kentinde yaşanan çatışmalara ilişkin Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yayınlanan haber içerikli fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaştığı gerekçesiyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Dicle ve avukatı Resul Temur hazır bulunurken, meslektaşları da duruşmaya izleyici olarak katıldı.
 
Kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada mahkeme başkanı, iddianamedeki tek suç delili olan paylaşımın renkli çıktısını Dicle’ye göstererek paylaşıp paylaşmadığını sordu.
 
‘Suçlamaları kabul etmiyorum’
 
Dicle, DAİŞ’in 2014 yılında Kobanê’ye yaptığı saldırıda o dönem çalıştığı DİHA muhabirlerinin saldırıları takip ettiğini ve haberini yaptığını aktararak, “Paylaştığım bu fotoğraf ajansın çektiği fotoğraflardan biriydi. Dijital bir çağda yaşıyoruz. Bende ajansın muhabirlerinin çektiği fotoğrafı daha fazla yaygınlaştırmak ve okunması amacıyla sosyal medya hesabımda paylaştım. Bunun dışında başka bir amacım yoktu. Suçlamaları kabul etmiyorum. Hakkımda beraat kararı verilmesini talep ediyorum” dedi.  
 
Savcı ceza talep etti
 
Duruşma savcısı davanın esası hakkında hazırladığı mütalaada, Dicle’nin 2014 yılında kendi sosyal medya hesabında “silahlı bir YPG üyesinin fotoğrafını paylaşmasının silahlı örgütün cebir, şiddet, tehdit içeren yöntemlerini içerecek ya da başvurmayı teşvik edecek yöntemlerini meşru gösterecek nitelikte olduğu, üzerine atılı suçu işlediğini” savunarak “örgüt propagandası”ndan cezalandırılmasını talep etti.
 
‘AİHM kararlarında suç unsuru sayılmıyor’
 
İddia makamının mütalaasına katılmadığını söyleyen Resul Temur, “Müvekkilimin beyanlarına iştirak ediyoruz. Müvekkilimin sosyal medyası herhangi bir karar alınmadan incelenmeye tabi tutulmuştur. Özel hayatın gizliliği ihlal edilmiştir. Bu nedenle bunun hükme esas alınması gerekmektedir. Müvekkilim o dönem DİHA’da şimdi ise Mezopotamya Ajansı’nda çalışıyor. Müvekkilime daha önce başka fotoğraflar da gösterilmişti ama şu anda sadece bu fotoğraf gösteriliyor. Bu fotoğraf Dicle Haber Ajansı’na ait fotoğraftır. Fotoğrafa dikkat çekmek amacıyla altına, ‘güzel bir başlangıç’ şeklinde yorumda bulundu. AİHM kararlarında da açık bir şekilde sonuç doğurmayan şekildeki fotoğrafların suç unsuru sayılmayacağı yönünde kararlar var. Bu nedenle müvekkilimin beraatını talep ediyorum. Aksi kanaatte ise CMK 231 maddesinin uygulanmasını talep ediyoruz” savunmasını yaptı.
 
1 yıl 3 ay hapis cezası verildi
 
Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından Dicle’nin “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, Dicle’nin paylaşımı “başkalarının erişimine açık olan kendisine ait sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği” gerekçesiyle cezada artırıma giderek, 1 yıl 3 ay hapis cezasına karar verdi.