Çocuğuna istismarda bulunan erkeğin savunması: İftira

  • 09:06 5 Aralık 2020
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da çocuğuna cinsel istismarda bulunan Mehmet Taş, yargılandığı davanın duruşmasında delillere rağmen “İftira atılıyor” savunması yaptı. Dava ileri bir tarihe ertelendi.
 
Diyarbakır’da 2019 yılında Mehmet Taş, çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktı. İstismarı öğrenen çocuğun annesinin şikayeti üzerine istismar faili gözaltına alındı. 21 Kasım 2019 yılında ise tutuklanarak cezaevine gönderilen fail hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “zincirleme suretiyle çocuğun cinsel istismarı” suçundan iddianame hazırladı.
 
‘Yıllarca cinsel istismara maruz kaldım’
 
Çocuğun annesinin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 20 Kasım 2019 tarihinde Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) ifadesi alınan çocuk, babası olan Mehmet Taş’ın kendisine yıllarca cinsel istismarda bulunduğunu ve tehdit ettiğini söyledi. 
Çocuğun annesi Ş.T. de emniyette alınan ifadesinde Mehmet Taş ile tartıştıklarını, çocuğun araya girdiğini ve bunun üzerine Mehmet Taş’ın çocuğa karşılık verdiğini, çocuğun o sırada cinsel istismara uğradığını söylediğini belirtti. 
 
Fail kendini aklamaya çalıştı, mesajlar yalanladı
 
Fail, emniyette ve Ergani Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ifadesinde suçlamayı kabul etmeyerek kendini aklamaya çalıştı. Ancak iddianamede yer alan telefon kayıtlarında Mehmet Taş’ın çocuğa cinsel istismar gerçekleştirdiğine yönelik mesajlar gönderildiği yer aldı.
 
Fail için 19 yıla kadar hapis istemi
 
Yapılan soruşturma ve toplanan deliller neticesinde hazırlanan iddianamede fail hakkında, “çocuğun beyanlarının tutarlı olduğu, mesajlaşma görüntüleri, sanığın kendisine iftira ve söz konusu mesajları göndermediği savunmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, şüpheli üzerine atılı suçların sübutu için delillerin mahkeme tarafından değerlendirilmesi gerektiği, bu kapsamda mağdurun beyanlarına üstünlük tanınarak şüphelinin savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğunun değerlendirildiği, 2014 yılından bu yana şüphelinin çocuğa cinsel istismarda bulunduğu, çocuğu tehdit ettiği, üzerine atılı zincirleme suretiyle çocuğun cinsel istismar suçu işlediği” belirtilerek 19 yıl 2 ay 15 güne kadar hapisle cezalandırılması istendi.
 
Sanık suçlamalara tekrar iftira dedi
 
Hazırlanan iddianame Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, davanın 26 Kasım’da görülen duruşmasında fail yine suçlamaları reddederek “İftira atılıyor” savunması yaptı.
 
Çocuğun avukatlarından Gevriye Atlı, çocuğun 2019 yılında kullandığı telefonu mahkemeye sunarak davaya ilişkin önemli mesajların olduğuna vurgu yaptı.
 
Mahkeme heyeti kuvvetli suç şüphesinin bulunmasından kaynaklı sanığın tutukluluğun devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 2021 Şubat ayına erteledi.