İki kadını katleden Emre Güvener’e ‘takdir’ indirimi

  • 12:09 5 Aralık 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Evli olduğu Zerrin Demir Güvener ve kardeşi Betül Demir’i katleden müzisyen Emre Güvener’e yargılandığı davada takdir indirimi uygulandı.
 
İstanbul Kağıthane’de 14 Eylül 2017'de evli olduğu Zerrin Demir Güvener ve kardeşi Betül Demir'i katleden müzisyen Emre Güvener'in Yargıtay’da cezasının bozulmasının ardından yeniden yargılandığı davada karar çıktı. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen duruşmaya, tutuklu sanık Emre Güvener, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Taraf avukatları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da duruşmada hazır bulundu.
 
Sanığın cezai ehliyeti yerinde 
 
Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu'ndan 30 Eylül 2020'de alınan raporda, sanıkta herhangi bir akıl hastalığı saptanmadığı ve cezai sorumluluğunun tam olduğunun bildirildiğini belirtti. Savcı, failin "Kasten öldürme" ve "Eşini kasten öldürme" suçlarından cezalandırılmasını talep etti. 
 
Avukatlar: En ağır şekilde cezalandırılsın
 
Mütalaaya katıldıklarını belirten müşteki avukatları, sanığın suçunun sabit olduğunu, sanığın pişmanlık göstermemesi ve silahla dolaşması nedeniyle en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti. Aile Bakanlığı avukatı Hatice Boz da, mütalaaya katıldıklarını, herhangi bir indirim uygulanmaması gerektiğini belirtti.
 
Sanık avukatı da müvekkilinin beraatını talep etti. Fail de savunmasında yöneltilen suçları kabul etmeyerek beraatını istedi.
 
Takdir indirimi
 
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa evli olduğu Zerrin Demir Güvener'i “kasten öldürme” suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkilerini dikkate alarak “takdir indirimi”ne gitti ve cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi. Sanığa Betül Demir'i öldürmek suçundan önce müebbet hapis veren heyet, “takdiri indirimle” 25 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık hakkında haksız tahrik hükümleri ise uygulanmadı. "Ruhsatsız silah taşıma" suçundan da 2 yıl 1 ay hapis ve bin lira adli para cezası verilen sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. 
 
Ne olmuştu?
 
İstanbul Kağıthane’de Emre Güvener, 14 Eylül 2017'de evli olduğu Zerrin Demir Güvener ve kardeşi Betül Demir'i katletti. Daha sonra kendisini de vuran fail bir süre tedavi gördükten sonra tutuklandı. Fail, evli olduğu Zerrin Demir Güvener'i ve kardeşi Betül Demir'i katletmek suçundan 30 Haziran 2018'de müebbet ve 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fail Emre Güvener hakkındaki karar, sanığın Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek ceza ehliyetine ilişkin rapor alınmaması nedeniyle Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nce 11 Aralık 2019'da bozulmuştu.