Eşbaşkanın duruşmasında mahkeme ‘sahte gizli tanıkları’ dinleyecek

  • 11:50 13 Ocak 2021
  • Hukuk
 
MARDİN - Tutuklu bulunan ve yerine kayyım atanan Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez'in yargılandığı davanın duruşması görüldü. Duruşmada mahkeme heyeti, ulaşılamayan "gizli tanıkların" dinlenmesi için müzekkere yazılmasına karar verdi.
 
İçişleri Bakanlığı kararı ile 16 Kasım 2019’da yerine kayyım atanarak, tutuklanan HDP’li Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez’in yargılandığı davanın duruşması Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mülkiye, tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatları ile yakınları duruşma salonunda hazır bulundu. Yapılan kimlik tespitinin ardından geçilen duruşmada savcı tutukluluğun devamını talep etti.
 
Savcılığın tutukluluğun devamı yönündeki mütalaasında ilişkin söz verilen Mülkiye Esmez, "gizli tanık" beyanlarının gerçek olmadığını, "gizli tanıklara" da ulaşılamadığını belirterek 14 aydır haksız yere cezaevinde olduğunu vurguladı ve tahliyesini istedi.
 
‘Dosyadaki tüm deliller soyut’
 
Avukat Dildar Ektiren de dosyadaki delillerin soyut olduğunu belirterek, gizli tanık beyanları üzerinden oluşturulan bir dosya olduğunu kaydetti. Nusaybin Belediye Eşbaşkanlarının da aynı gerekçelerle tutuklandığını ve tahliye edildiğini hatırlatan Dildar, kararın emsal olduğunu dile getirdi. Tutuklama nedenlerinin ortadan kalktığını belirten Dildar, dosyanın derhal kapatılması gerektiğini ifade etti.
 
Gizli tanık ‘örgütle ilişkisi olduğunu söylemedim’ dedi
 
Avukat Sidar Genç ise daha önce gizli tanık "Plevne" ve "Kosova"nın beyanlarında Mülkiye Esmez ile ilgili "örgüt üyesi" olduğu iddialarının aksine mahkeme huzurunda "Derik Belediye Başkanı olarak tanırım. Örgüt ile ilişkisi olduğunu söylemedim" şeklinde beyan verdiğini hatırlattı. Yine "Ankara" isimli gizli tanık ile ilgili de Tanık Koruma Kararının kaldırıldığı ve kendisine ulaşılamadığını ifade eden Sidar, dosyanın siyasi bir dosya olduğunun altını çizerek, tahliye talebinde bulundu. 
 
Ulaşılmayan gizli tanıkların dinlenmesi istendi
 
Mahkeme heyeti, tahliye talebinin reddine karar vererek, üç duruşmadır ulaşılmayan ve Tanık Koruma Programından çıkarılan "gizli tanıklar" ile Tanık Koruma Programına hiç alınmayan "Bold Pilot" isimli gizli tanık ile ilgili mahkeme huzurunda dinlenmesi yönünde yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti duruşmayı 5 Mart’ erteledi.
 
Mahkemenin kararına tepki gösteren Mülkiye Esmez, dosyanın siyasi olduğunu, bir komplo sonucu cezaevinde tutulduğunu söyledi. Mahkeme heyeti, Mülkiye’nin ifadelerini zapta geçirmedi.