Lale’yi katleden iki erkek, suçu birbirine attı

  • 15:45 18 Ocak 2021
  • Hukuk
İSTANBUL- Sultanbeyli’de Lale Bayram’ı intihar süsü vererek katleden Yasin Aras ve Servet Kutu’nun yargılanmasına başlandı. Sanıklar ifadelerinde suçu birbirlerine attı.
 
İstanbul Sultanbeyli’de kendisinden boşanan Lale Bayram’ı 26 Mart 2020’de intihar süsü vererek katleden Yasin Aras ile arkadaşı Servet Kutu’nun yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıklar duruşma salonunda hazır edilirken, duruşmaya ayrıca Lale’nin aile avukatı Ejder Görel ile annesi Sabire Özdemir de katıldı.
 
Failler suçu birbirlerine attı
 
Sanıkların ifadeleri Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden alındı. Sanıklar ifadelerinde birbirlerini suçladı. Yasin Aras daha önce mahkeme heyetine iletilmek üzere yazdığı dilekçede katliamı kendisinin gerçekleştirdiğini beyan ederken, bugün verdiği ifadede inkar ederek suçu Servet Kutu’ya attı. Olayın “kiralık katil” tutmak ile değil Lale Bayram ve Yasin Aras arasında alacak verecek meselesi üzerinden yaşandığını iddia eden failler, olayın tasarlanarak yaşanmadığını öne sürdü. Fakat faillere yöneltilen sorularda yanlarında katliamı gerçekleştirmek için ip ve kesici alet getirdikleri ortaya çıktı.
 
‘Sanıklar senaryo çizerek suçtan kurtulmaya çalışıyor’
 
Lale’nin avukatı Ejder Görsel, sanıkların ilk günden bu yana suçu birbirlerine attıklarını ve verdikleri beyanlara itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Sanıkların verdikleri beyanlarda çelişkiye düştüklerini söyleyen Ejder, 18 gün aynı koğuşta kaldıklarını ve bir senaryo çizerek suçtan kurtulmaya çalıştıklarını kaydetti. Ejder, incelenen kamera kayıtlarında ve olay yeri incelemelerinde iki sanığın eylemi planlayıp Lale’yi katlettiklerinin sabit olduğunun altını çizdi.
 
Duruşma ertelendi
 
Mahkeme heyeti Siber Suçlar Bürosu’ndan istenen evrakların dosyaya eklenmemesi nedeniyle duruşmayı 13 Nisan’a erteledi. Mahkeme ayrıca sanıkların tutukluluğunun devamına karar verdi.
 
Ne olmuştu?
 
Lale Bayram, 20 Mart 2020 tarihinde İstanbul Sultanbeyli'de evinin banyosunda yaşamını yitirmiş halde bulunmuştu. Yürütülen soruşturma kapsamında Lale Bayram'ın yaşamını yitirmesinde bir süre önce boşandığı Yasin Aras ile Yasin Aras’ın arkadaşı Servet Kutu gözaltına alındı. Yapılan sorgulamada Servet Kutu, Lale’yi katletmek karşılığında Yasin Aras’tan para aldığını itiraf etti. Araştırmalar sonucu katliamı iki erkeğin birlikte işlediği ortaya çıktı.
 
Tutuklanan failler hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “iştirak halinde tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçları kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame düzenlendi.