Oyuncu Nilüfer Aydan’a 4 yıl 8 ay ceza istendi

  • 18:57 26 Ocak 2021
  • Hukuk
 
İSTANBUL - Sosyal medya hesabından Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Yeşilçam oyuncusu Nilüfer Aydan’ın duruşması görüldü. Mahkeme Nilüfer’e  4 yıl 8 ay ceza verilmesini istedi.
 
Sosyal medyada Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Yeşilçam oyuncusu Nilüfer Aydan’ın duruşması Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Nilüfer ve avukatı katıldı. 
 
‘Kabul etmiyorum’
 
Nilüfer savunmasında, dava konusu paylaşımların hakaret olduğuna dair iddiayı kabul etmediğini belirterek "Paylaşımlarda hakaret anlamında kötü bir söylem yoktur. Sadece bir vatandaş olarak eleştiri hakkımı kullandım. Nasıl oy veriyorsam eleştiri hakkım olduğunu da düşünüyorum. Ayrıca bazen evimin arka bahçesinde gençlerle tiyatro, sinema ve şiir üzerine sohbetlerimiz oluyor. Bazen gözlüğüm yanımda olmadığı için telefonumdan bu gençlerin sosyal medya paylaşımı yaptığı da oluyor. Dolayısıyla dava konusu paylaşımların hangisini ben yaptım, hangisini ben yapmadım bilemiyorum ancak hakaret etmek için yapmadım. Beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı.
 
Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında Nilüfer’in sosyal medyadaki paylaşımlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldığını söyledi. Dava konusu üç paylaşımın suçun unsurları oluşturmadığını ve eleştiri mahiyetinde olduğunu değerlendiren savcı, Nilüfer’in bir paylaşımının hakaret suçunu oluşturduğunu belirtti. 
 
Ceza istendi
 
Savcı mütalaasında Nilüfer’in "Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istedi.
 
Duruşma ertelendi
 
Sanık avukatı mütalaayı kabul etmediğini belirterek savunma yapmak için süre istedi. Mahkeme, avukatın mütalaaya karşı savunma hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi.