Bir sanık firariyken diğerini de erkek yargı tahliye etti

  • 19:42 6 Aralık 2017
  • Hukuk

 

İZMİR - Sibel Çelik’i  katlettiği gerekçesiyle yargılanan Selman Yılmaz tahliye edildi. Katliamın faili olduğu gerekçesiyle aranan Halil Yılmaz ise hala yakalanamadı. 
 
Buca’da katledilmesinin ardından içinde bulunduğu ev ateşe verilen Sibel Çelik’i öldürmek suçlamasıyla yargılanan tutuklu Selman Yılmaz tahliye edildi. Çelik’in öldürülmesine ilişkin yargılanan sanık Halil Yılmaz ise 17 aydır yakalanamadı. 
 
Sibel Çelik İzmir'in Buca ilçesinde 12 Temmuz 2016'da katledildi. Ardından Sibel’in içinde bulunduğu ev ateşe verilerek yakıldı. Fail Selman Yılmaz ve 17 aydır firari olan kardeşi Halil Yılmaz’ın yargılandığı davanın 5’inci duruşması İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  “Tasarlayarak öldürme” suçu ile yargılanan tutuklu sanık Selman Yılmaz mahkemede hazır edildi. Duruşmaya tarafların avukatları ile birlikte Sibel Çelik’in annesi Cemile Çelik, babası Süleyman Çelik katıldı. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. 
 
Tutuklu sanık Selman Yılmaz, geçen duruşmadaki savunmasını tekrarlayıp, suçsuz olduğunu belirttikten sonra tahliyesini talep etti. Sanık avukatı da müvekkilinin olay günü ve saatinde arkadaşının evinde olduğunun bilirkişi ek raporlarıyla tespit edildiğini belirterek, müvekkilinin  tahliyesini talep etti. 
 
Sibel Çelik'in annesi Cemile Çelik ise "Yargılamanın bir an önce sonuçlanarak katilin cezalandırılmasını istiyorum" dedi. 
 
Sibel’in ailesinin avukatı Sibel Önder, sanık Selman Yılmaz'ın serbest bırakılması halinde delilleri karartabileceğinin göz önünde bulundurulmasını ve tutukluluk halinin devamını talep etti. Sibel, "Sanık Selman'ın telefonla görüşme yaptığı yerlerin olayın olduğu Halil'in evinin yakınlarında olması, sanığın olayın hemen ardından Diyarbakır'a gitmiş olması ve kardeşinin evinin yanmış olmasına rağmen merak edip eve bakmaya gitmemiş olması nedeniyle atılı suçları işlediğini düşünüyoruz" dedi. 
 
Mahkeme heyeti, Sibel Çelik'in İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek otopsi raporunun beklenmesine, sanık Selman Yılmaz'ın olay günü kullandığı cep telefonunun bilirkişi tarafından incelenmesine ve suç vasfının değişme ihtimalinin bulunması nedeniyle sanığın tahliyesine karar verdi. 
 
Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.