Hüda'yı katleden erkeğe savcıdan 'tahliye' talebi

  • 12:56 7 Aralık 2017
  • Hukuk

 

DİYARBAKIR - Geçen yıl erkek kardeşi tarafından katledilen Hüda Nur P.'nin davasında savcı, Ö.F.P'nin tahliyesini talep ederken, ailesi de şikayetten vazgeçti. Mahkeme heyeti ise, Ö.F.P'nin tutukluluk haline devam kararı vererek duruşmayı erteledi. 
 
Geçen yıl Kurban Bayramı sabahı ablası Hüda Nur P.'yi (22), tabancayla katleden erkek kardeşi Ö.F.P. (17), hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu ve 3 yıla kadar hapis cezaları istemiyle dava açıldı. Anne ve baba, Hüda'yı katleden oğulları hakkında şikayetçi olmazken, ifadesi alınan sanık Ö.F.P., ablasını yanlışlıkla vurduğunu iddia etti. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, 14 Eylül 2016 günü, ailesiyle birlikte Kurban Bayramı ziyareti için dedesinin evine giden Ö.F.P., ablasına silahla 5 el ateş ederek katletti. Hüda, kaldırıldığı hastanede 20 Eylül günü yaşamını yitirdi. Ö.F.P., olaydan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ö.F.P.'nin soruşturma aşamasında iki farklı ifade verdiğini belirten savcı, ifadeler arasında çelişki bulunduğunu kaydetti. 
 
Olaydan sonra verdiği ilk ifadesinde, dedesine ait silahı atış yapmak için çekyatın altından aldığını belirten Ö.F.P., 2 Aralık 2016 yılındaki ifadesinde ise olaydan 5 dakika önce bulmaca çözmek için gazete aradığını ardından eğlence olsun diye silahı aldığını ve ateş etmesinin ardından ablasının vurulduğunu gördüğünü iddia etti. 
 
İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuklu sanık Ö.F.P.'nin yargılanmasına Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmada ifadeleri alınan anne F.P. ve baba S.P., kızlarını katleden oğullarından şikayetçi olmadıklarını söylerken, sanık Ö.F.P. ise olayın kaza nedeniyle meydana geldiğini ve suçsuz olduğunu ileri sürdü. 
 
Son duruşmada görüşünü açıklayan savcı, sanığın tahliyesine karar verilmesini talep etti. 
 
Mahkeme heyeti ise, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.