Akademisyenlerin beraat talebi reddedildi

  • 17:26 11 Ocak 2018
  • Hukuk

 

 

İSTANBUL - Barış bildirisi imzacılarından Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Ceren Lord ve Dr. Çiğdem Bozdağ Bucak’ın yargılandığı davada mahkeme heyeti beraat taleplerini kabul etmedi. 

“Bu suça ortak olmayacağız” adlı barış bildirisini imzaladıkları için haklarında dava açılan Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Ceren Lord ve Dr. Çiğdem Bozdağ Bucak’ın yargılandığı davanın duruşması İstanbul 35 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Ceren  yurtdışında olduğu için duruşmaya katılmazken, avukatı Emine Durmuş, esasa ilişkin derhal beraat talebinde bulundu. Emine, “Müvekkilime isnat edilen suçlar oluşmamıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanan müvekkilimin derhal beraatını talep ediyorum” dedi. Esasa ilişkin itirazı ciddiye alınmadığı takdirde usule ilişkin yargılamanın TCK 301. Maddeden devam etmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Ceren'in savunmasının alınması için avukatının belirttiği yurtdışı adresine Adalet Bakanlığı aracılığıyla talimat yazılmasına, 301’den yargılama yapılması ve beraatle yargılamanın şu aşamasında yer olmadığına karar vererek davayı 26 Haziran'a erteledi.  

Dr. Çiğdem Bozdağ Bucak’ın yargılandığı davada da Çiğdem'İn avukatı  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde imzacı akademisyenler Esra Mungan, Kıvanç Ersoy, Muzaffer Kaya ve Meral Camcı’nın yargılandığı davayla birleştirme talep etti. 

 Mahkeme heyeti, avukatların bütün taleplerini reddetti ve  duruşmayı 26 Haziran’a erteledi.