Hüda Nur’u katleden erkeğe ‘iyi hal’ indirimi

  • 11:41 12 Ocak 2018
  • Hukuk

 

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da ablası Hüda Nur P’yi katleden Ö.F.P’nin ağırlaştırılmış ömür boyu müebbet ile 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın karar duruşmasında “iyi hal” indirimi uygulayan mahkeme, sanığa ömür boyu hapis cezası verdi. 
 
Diyarbakır’da geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda ablası Hüda Nur P’yi katleden Ö.F.P’nin ağırlaştırılmış ömür boyu müebbet ile 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Kardeşi kasten öldürmek” ve “Ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçlamalarıyla yargılanan Ö.F.P’nin tutuklu olarak yargılandığı duruşmada şüphelimim soruşturma aşamasında iki farklı ifade verdiğini söyleyen savcı, ifadeler arasında çelişki bulunduğunu belirtti.  Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın cezalandırılmasını istedi. Duruşmada son sözleri sorulan anne F.P. ve baba S.P., Ö.F.P’den şikayetçi olmadıklarını belirterek, olayın “kaza” sonucu meydana geldiğini savundu. 
 
Ceza ertelendi 
 
Ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Ö.F.P' yi önce “Kardeşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Sanığa “iyi hal” indirimi uygulayan mahkeme, cezayı ömür boyu hapse çevirdi. Ö.F.P’ye “ruhsatsız silah taşıma” suçundan verilen 10 ay hapis ve 500 lira para cezası ise ertelendi.