Erkek yargı istismar failine 20 aydır iddianame hazırlayamadı!

  • 11:43 13 Ocak 2018
  • Hukuk

 

UŞAK - Sistematik cinsel istismara maruz bırakılan A.'nın suç duyurusuna karşın 20 aydır iddianame hazırlanmadı. Dosyaya bakan 2 savcı değişti ancak cinsel istismar faili hala tutuksuz olarak yaşamını sürdürüyor. 
 
Uşak'ta A., isimli çocuk, yıılar önce babası olan erkek tarafından sistematik cinsel istismara maruz bırakıldı. Maruz bırakıldığı istismarı annesine anlattı ancak annesi yaşananlara inanmadı. A., bu kez yaşananları ortaokul öğretmenine anlattığı ancak öğretmenleri tarafından da gerekli desteğin verilmemesi nedeniyle tüm aile bireylerine istismar olayından söz etti. Gazeteci Melis Alphan'ın haberine göre 9 yıl boyunca sesinİ duyuramayan çocuk, şikayetçi de olamadı. 
 
Elini kollunu sallayarak özgür bir şekilde dolaşan istismar faili, dini kılıflara sığınarak çevredeki herkesin güvenini kazanır. Kazanılan güvenin ardından A.'ya karşı psikolojik ve fiziksel şiddet yeniden başlar. A., bir an önce o evden uzaklaşma isteğiyle evlenmek zorunda kalır. Sağlık meslek lisesi mezunu olan A., evlendikten sonra Diyarbakır'a, ardından İzmir'e ve en son Manisa'nın Turgutlu ilçesine tayini çıkar.
 
Evlilik sürecinde psikolojik rahatsızlık geçiren A., eşine karşı da güvensizlik yaşamaya başlar. Çocuklarını eşinden korumaya çalışan A., 2016 tarihinde psikolojik tedavi görmeye başlar. Doktorların 'posttravmatik stres bozukluğu' teşhisini koyduğu A'.ya, eğer dava açmazsa terapiye devam edemeyecekleri söylenir.
 
20 ayda iddianame hazırlanamadı!
 
2016'nın Mayıs ayında A., Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunur. İki lise öğretmeni ve erkek kardeşi şahitlik yaparken, diğerleri ise aleyhte şahitlik yapar. A.'nın beden ve ruh sağlığı raporu da dahil olmak üzere dosya eksiksiz olmasına rağmen 2 yıldır ortada hâlâ iddianame bulmuyor. 2017'nin Nisan ayından beri dosya öylece bekletiliyor. 
 
Dosyaya bakan savcı iki kez değişti
 
Sistematik istismarda bulunan erkek ilk mahkeme aşamasında tutuklansa da 'iddianame hazırlanmadığı için, "Suçu sabit görülmemiş kişiyi hürriyetinden daha fazla yoksun bırakamayız" denilerek  6,5 ayın sonunda serbest bırakıldı.
 
A.'nın CİMER'e başvurusuyla Aile Bakanlığı da davaya müdahil olmayı talep etti.