Meral Danış Beştaş'a 25 yıla kadar hapis cezası istemi

  • 12:52 13 Şubat 2018
  • Hukuk

 

DİYARBAKIR - HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında yargılandığı bir davadan  25 yıla kadar hapis cezası istendi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekil Meral Danış Beştaş'ın “Örgüt üyesi olmak”, “Suç işlemeye alenen tahrik etmek”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” iddialarıyla 23 yıla k adar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın 4’üncü duruşması görüldü. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Meral katılmazken, avukatı Mesut Beştaş, Mehmet Emin Aktar, Cihan Aydın hazır bulundu. Duruşma heyet değişikliği nedeniyle önceki tutanakların okunmasıyla başladı. Ardından iddia makamı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. 
 
Savcı, DAİŞ'in Kobanê saldırıları sırasında HDP'nin halka sokağa çıkma çağrısında bulunduğunu söyleyerek, HDP'nin resmi twitter hesabından çağrı yapıldığını iddia etti. HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 30 Kasım 2014 tarihinde açıklama yaptığını belirten savcı, "Bu çağrısının partisinin merkez yürütme kurulunun kararı olduğunu belirtmiştir. Bu yönü ile yapılan çağrıdan tüm MYK üyeleri ile birlikte sanığın cezalandırılması” gerektiğini ileri sürdü.
 
Murat Karayılan’ın sosyal medya hesabı varmış!
 
KCK Yürütme Kurulu üyesi Murat Karayılan'ın “kendi sosyal medya hesabı” ve örgüte yakınlığı ile bilinen haber siteleri üzerinden halka Kobanê'yi sahiplenme çağrısında bulunduğunu vurgulayan savcı, bu çağrıların hemen ardından HDP'nin defalarca halka eylem çağrısında bulunduğunu iddia etti. Çağrıların ardından ülke genelinde olayların olduğunu ileri süren savcı Meral'in örgütün talimatı doğrultusunda hareket ettiğinin sabit olduğunu iddiasında bulundu.
 
11 yılda 25 yıla kadar cezalandırılması istendi
 
Sur'da ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında Meral’in basın yayın organlarında çıkan haberlerde halka eylem çağrısı yaptığını vurgulayan savcı, çağrıların ardından HDP Diyarbakır il örgütünün organizesiyle Meral'inde aralarında bulunduğu bir grubun Dağkapı Meydanı’nda sokağa çıkma yasağını proteste ettiğini kaydetti. Savcı Meral'in örgütün çağrısı üzerine toplanan kalabalık ile birlikte sokağa çıkma yasağı bulunan Sur ilçesine girmeye çalıştığını ileri sürerek, polisin dağılın ihtarına ise uymadığını belirtti. Savcı bütün bu iddialar kapsamında Meral'in "Silahlı Örgüt üyesi olmak', “Halkı Kanuna Aykırı toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne Kışkırtma” ve “Suç işlemeye alenen tahrik etmek” iddialarıyla 11 yıldan 25 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.
 
Duruşma Nisan'a ertelendi
 
Ardından söz alan Meral’ın avukatı Mehmet Emin Aktar, müvekkili hakkında asıl suçlamanın MYK kararı olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin aynı suçlama nedeniyle yargılanan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in yaptığı bireysel başvuruya ilişkin verdiği kararda MYK çağrısının yapılıp yapılmadığının kesin olmadığı gerekçesiyle hak ihlali kararı verdiğini hatırlattı. Meral’in kararın alındığı tarihte Ankara’da olmadığını belirten Mehmet Emin, suçlamaya dayanak yapılan MYK kararının olup olmadığını araştırılmasını talep etti. Mehmet Emin, ayrıca bu çağrı nedeniyle HDP’ye dava açılıp açılmadığının tespiti için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasını istedi. 
 
Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti,  avukatların taleplerinin gelecek duruşma değerlendirilmesine karar vererek, davayı Nisan ayına erteledi.