Pakize Hazar’ı katleden zırhlı araç sürücüsü hakkında yakalama kararı

  • 11:56 14 Şubat 2018
  • Hukuk

 

DİYARBAKIR - Trafiğe kapalı alanda kullandığı zırhlı araç ile Pakize Hazar isimli kadını katleden Uzman Çavuş Sercan Kara hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Mazeret bildirmeyerek duruşmaya katılmayan Sercan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yaşayan 85 yaşındaki Pakize Hazar, 14 Haziran 2017 tarihinde yaşlılık maaşını almak için geldiği ilçe merkezinde trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi’ndeki PTT binası önünde Jandarmaya ait Kirpi tipi zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kayıp etmişti. Olayın ardından başlatılan soruşturmada Kirpi tipi aracın şoförü Uzman Çavuş Sercan Kara hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle Lice Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın ilk duruşması görüldü. 
 
Duruşmaya sanık Sercan Kara ve avukatı katılmadı. Sercan ve avukatı ilk duruşmaya katılım zorunluluğu olmasına rağmen, duruşmada hazır bulunmamalarına ilişkin mazeret de bildirmedi. Duruşmaya müşteki sıfatıyla Pakize’nin oğlu Veysi Hazar ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya çağrılan tanık İsa Gürcan ve Hasret Yaşarer ise mahkemeye gelmedi.
 
Kimlik tespitinin ardından Veysi Hazar söz alarak olayda en değerli varlıkları olan annesini kayıp ettiğini söyleyerek kazanın trafiğe kapalı alanda olduğunu bu nedenle sanığın kusurlu olduğunu vurguladı.  
 
Avukatı Serdar Yel ise Ankara Adli Tip Kurumunun olay için hazırladığı raporunda sanığın yüzde yüz kusurlu olduğunu belirttiğini hatırlatarak olayda sanığın ciddi kusur ve ihmali olduğuna dikkat çekerek bu nedenle tutuklanmasını talep etti.  Pakize’yi ezen zırhlı aracın içerisinde çevreyi gösteren kameraların mevcut olup olmadığının araştırılmasını talep eden Serdar ayrıca tanık Alaattin Tekinin isimli yurttaşın olaya bizzat şahit olduğunu, Pakize’yi kurtarmaya çalıştığını bu nedenle tanık olarak dinlenmesini talep etti. 
 
Mahkeme başkanı tutuklanma talebini reddederek sanığın ifadesinin alınması için hakkında yakalama kararı çıkardı. Ayrıca, Lice ilçesi Jandarma Komutanlığı’na yazı yazarak olaya karışan zırhlı aracın içinde dışarıyı gösteren kamera olup olmadığının sorulmasına, tanık olan İsa ve Hasret’in bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine, tanık Alaattin’in ifadesinin alınması için talimat yazılmasına, tanık Mehmet Ali Bakışmaz’ın dinlenilmesinden vaz geçerek soruşturma aşamasındaki ifadesi ile yetinilmesine karar verdi. 
 
Mahkeme duruşmayı Mayıs ayına erteledi.
 
Ne olmuştu?
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 14 Haziran 2017 ta1rihinde 85 yaşındaki Pakize Hazar, yaşlılık maaşı almak için gittiği ilçe merkezinde trafiğe kapalı olan Muminağa Caddesi PTT binası önünde zırhlı aracın çarpması sonucu katledilmişti. Olayın ardından karakola götürülen zırhlı araç sürücüsü Jandarma Uzman Çavuş Sercan ise, alınan ifadesinin ardından serbest bırakılmış, daha sonra olay hakkında soruşturma başlatılmıştı.
 
Sercan’ın bağlı bulunduğu Lice Jandarma Komutanlığı, olay hakkında hazırladığı raporda, aracın trafiğe kapalı alanda olduğunu sorgulamamaksınız Pakize Hazar’ın dikkatsiz ve tedbirsiz olduğunu ileri sürmüştü. 
 
Kusurlu bulunmuştu
 
Adli Tıp Kurumu (ATK) ise olaya ilişkin hazırladığı kusur raporunda, Lice Jandarma Komutanlığının aksine araç şoförü polisi buldu. Zırhlı aracın görüş alanını ve Pakize Hazar’ın geçtiği alanı inceleyen Adli Tıp Kurumu, Pakize Hazar’ın araç şoförü Sercan Kara’nın görüş alanına girdiğini belirtti. Caddenin ayrıca trafiğe kapalı olduğuna dikkat çekilen Adli Tıp Raporunda, zırhlı araç sürücüsü Sercan Kara’nın “yüzde 100 kusurlu olduğuna” dikkat çekildi.
 
Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan tek paragraflık iddianamede Sercan Kara hakkında  “Taksirle ölüme neden” gerekçesi ile Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava acti.