Hüda Kaya: Suruç için adalet mücadelemiz sürecek

  • 15:01 14 Şubat 2018
  • Hukuk

 

İSTANBUL - Suruç katliamında ihmali olduğu gerekçesi ile hakkında dava açılan iki polisin İstanbul Adliyesi’ndeki duruşması sırasında yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Milletvekili Hüda kaya, "Katledenlere, katillere bir kez daha sesleniyoruz, adalet mücadelemiz asla bitmeyecek" dedi.
 
Suruç katliamında ihmali olduğu gerekçesi ile hakkında dava açılan iki polisin İstanbul Adliyesi’ndeki  54'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşması sırasında adliye önünde Suruç Aileleri tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, "Hakkımızı aramaktan, adaleti gerçekleştirme mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Katledenlere, katillere bir kez daha sesleniyoruz, adalet mücadelemiz asla bitmeyecek" diye belirtti. 
 
'Katliamın faturası iki polise çıkarılmak isteniyor'
 
Suruç İçin Adalet Platformu ve 10 Ekim Ankara katliamı avukatlarından Kazım Bayraktar ise, Ankara'da hayatını kaybedenler adına Adıyaman, Antep, Urfa, Kilis'te yayıldığı belirtilen DAİŞ'in tespit edilmesi için dava açtıklarını söyledi. Diğer şehirlerdeki başvuruların takipsizlikle sonuçlandığını, ancak Suruç katliamına ilişkin iki polis hakkında soruşturma başlatıldığını hatırlattı. Kazım, "Aslında İçişleri Bakanlığı'ndan Başbakana, tabandaki polise kadar tüm sorumluların yargılanmasını istedik. Ancak iki polis yargılanıyor. Bugün ifade veren polis söyledi, bombacının Antep'ten Urfa'dan geçerek Suruç'a geldiğini. Onlar da biliyor bu katliamın faturasının iki polise çıkarılmak istendiğini" diye konuştu. 
 
'Adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz'
 
Grup adına açıklamayı Suruç yaralılarından Yasin Can okudu. “Toplumsal adaleti, barışı sağlamak bir yana dursun, katliama ilişkin somut gerçeğe ulaşma çabası içinde dahi olmayan yargılamalar zinciri hala sürdürülmektedir” diyerek konuşmasına başlayan Yasin, “Geçmişten benzerlerini defalarca gördüğümüz bir yöntem olarak Suruç Davası’da unutturulmaya, hasır altı edilmeye çalışılmaktadır. Ancak şu unutulmamalıdır ki, bizler, 33 düş yolcumuzun aileleri, arkadaşları, yoldaşları, Suruç katliamı yaralıları ve tanıkları olarak, adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!” dedi.