Muhabirimiz Durket Süren serbest bırakıldı

  • 15:00 5 Mart 2018
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Haber takibi için gittiği Lice’de gözaltına alınan muhabirimiz Durket Süren ile yine aynı gün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 6 kişi “yurt dışı yasağı” konularak serbest bırakıldı. 
 
Haber takibi için gittiği Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1 Mart günü hakkında “arama” kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan muhabirimiz Durket Süren ile yine aynı gün Diyarbakır’da yapılan  ev baskınlarında gözaltına alınan 12 kişi, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından bu sabah adliyeye sevk edildi. Savcılık, 4 gündür gözaltında tutulan muhabirimiz Durket ile beraberindeki 6 kişiyi  “yurt dışı  yasağı” talebi, 6 kişiyi ise “adli kontrol uygulanması” talebiyle mahkemeye sevk etti. Durket ve gözaltındaki 6 kişi “yurt dışı yasağı” konularak serbest bırakılırken, 6 kişinin mahkemedeki işlemleri ise sürüyor.
 
Muhabirimize savcılık sorgusunda gazetecilik faaliyetleri ve sosyal medya paylaşımları hakkında sorular sorulurken, gözaltındaki 13 kişinin tamamına, "Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet", "örgüt propagandası yapmak" ve "örgüt üyesi olmak" ile ilgili suçlamalar yöneltildi.