Suriyeli aktivist ve kızını katleden erkeğe müebbet hapis

  • 17:18 13 Mart 2018
  • Hukuk

 

İSTANBUL - Üsküdar'da Suriyeli aktivist Orouba Barakat ve kızı Halla Barakat katleden Ahmet Bereket ilk duruşmada bir kez ağırlaştırılmış müebbet bir kez de müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
 
İstanbul Üsküdar'da 19 Eylül 2017'de Suriyeli aktivist Orouba Barakat ve gazeteci kızı 22 yaşındaki Halla Barakat, Ahmet Bereket tarafından katledilmişlerdi. Olayın ardından tutuklanan Ahmet Bereket'in ilk duruşması İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 
 
Tutuklu sanık Ahmet Bereket ve avukatı duruşma salonunda hazır bulundu. Tercüman eşliğinde ifade veren Ahmet, suçlamaları reddederek tahliyesini talep etti.  
 
Duruşma savcısı sunduğu esas hakkındaki mütalaada sanığın Orouba Barakat'ı "Kasten öldürmekten" suçundan cezalandırılmasını istedi. Savcı, sanığın Orouba Barakat'ın öldürülmesini gizlemek amacıyla kızı Halla Barakat'ı katlettiğini belirterek, sanığın ayrıca "Nitelikli kasten öldürmek" suçundan da cezalandırılmasını istedi.
 
Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme, sanık Ahmet Bereket'i, Orouba Barakat'a yönelik eyleminden dolayı, "Kasten öldürmek" suçundan müebbet, kızı Halla Barakat'a yönelik eyleminden dolayı da, "Nitelikli kasten öldürmek" suçundan da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.