Nuriye Demir'in davası görüldü

  • 14:06 16 Nisan 2018
  • Hukuk

 

DİYARBAKIR - "Eşe karşı tasarlayarak öldürmeye azmettirme" suçundan yargılanan Nuriye Demir yargılandığı dava, sanıkların esas hakkındaki savunmasının alınması için 11 Mayıs'a ertelendi. 
 
Diyarbakır'da 14 yaşında evlendirildiği Aziz Demir isimli erkek tarafından sistematik işkenceye maruz bırakılan ve yaralaması için tuttuğu İ.Y. isimli erkeğin Aziz'i öldürmesi sonrası 'Eşe Karşı tasarlayarak öldürmeye azmettirme' suçundan müebbet hapis cezası ile yargılanan Nuriye Demir'in davasının ikinci duruşması görüldü. Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Nuriye Demir, İ.Y., yardım ettikleri iddia edilen H.Y., hazır edildi. Aziz'in ailesi ve sanık avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.
 
Duruşma dosyaya gelen evrakların okunmasıyla başladı. Bir önceki celsede verdiği mütalaayı tekrarlayan savcı, esas hakkındaki mütalaasında, Aziz ile Nuriye Demir'in evli olduğunu aralarında geçimsizlik bulunduğunu, Aziz'in Nuriye'yi aldattığını, çocuklarını kendisinden alıp il dışına götürmekle tehdit ettiğini, şiddet uyguladığını ve bu durumun adli makamlara yansıdığını hatırlattı. Çocuğu A.D.'nin ise babası tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını, durumu annesine anlattığını, bütün bu nedenlerden dolayı Nuriye'nin Aziz'i öldürmeye karar verdiğini vurguladı.
 
Mütalaada Aziz Demir'i vuran İ.D. hakkında "Tasarlayarak öldürme", H.D. hakkında "Tasarlayarak öldürmeye yardım etme suçundan", Nuriye hakkında ise "Haksız tahrik altında eşe karşı tasarlayarak öldürmeye azmettirme" suçundan cezalandırılmasını talep etmişti. Ö.G ve Nuriye'nin çocuğu A.D. hakkında ise her türlü şüpheden uzak kesin ve yeterli delil elde edilemediğinden beraatlerini talep etti.
 
H.Y.'nin avukatı esas hakkındaki savunmayı yapmak için ek süre talep etti. Nuriye'nin avukatı Gevriye Atlı ise yazılı savunma sundu. Nuriye'nin yaşadıklarını başından itibaren anlattığını söyleyen Gevriye, ancak yaşadıklarını tam olarak anlatamadığını ailesinin parçalandığını, çocuklarının hepsinin bir tarafa dağıldığını, kendisinin öldürülme riski olduğunu dile getirdi. Nuriye'nin kastının yaralama olduğunu vurgulayan Gevriye, kastını aşan suçlarda azmettirme olamayacağını dile getirerek tahliyesini istedi.
 
Mahkeme heyeti, verdiği kısa aranın ardından Nuriye, H.Y. ve İ.Y.'in tutukluluk hallerinin devamına sanık H.Y.'nin esas hakkındaki mütalaaya savunmada bulunabilmesi için bir sonraki duruşmayı 11 Mayıs tarihine erteledi.