Savcı Namme’ye beraat istedi: Duruşma ertelendi

  • 16:54 13 Eylül 2018
  • Hukuk
İSTANBUL - Özsavunma hakkını kullanan Namme Öztürk için savcı meşru müdafaa hakkını kullandığını ifade ederek, beraat etmesi yönünde görüş bildirdi. Avukat Diren Cevahir Şen, mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre istedi. Dava 12 Ekim’e ertelendi. 
 
Kendisini sistematik işkenceye maruz bırakan ve en son katletme teşebbüsünde bulunan boşandığı Kazım Aydemir'i öz savunmasını kullanarak öldüren Namme Öztürk'ün yargılandığı davanın 9’uncu duruşması, Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Namme ve avukatları katıldı. Kadın hakları savunucuları da duruşmayı takip etti. 
 
Duruşmada ilk olarak söz alan savcı Namme ve Kazım’ın boşanma aşamasında olduğunu ve Namme’nin sistematik işkence gördüğünü dikkate alarak, meşru müdafaa hakkını kullandığını beyan etti. Savcı  Namme’nin beraati yönünde görüş bildirdi. 
 
Namme’nin avukatı Diren Cevahir Şen, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre istedi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan heyet, avukatın talebini kabul etti. Namme’nin tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 12 Ekim’e erteledi.   
 
Duruşmanın ardından adliye önünde basına açıklama yapan kadın hakları savunucuları ve avukat Diren Cevahir Şen, "Namme'yi kadın dayanışması özgürleştirecek" dedi.