Kediyi cinsel işkenceye maruz bırakan erkek tahliye edildi

  • 17:17 13 Eylül 2018
  • Hukuk
İSTANBUL - Alibeyköy’de geçen yaz bir kediyi cinsel işkenceye maruz bırakan B.Ç isimli erkek hakkında tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak tahliye kararı verildi.  
 
İstanbul Alibeyköy'de geçtiğimiz Haziran ayında bir kediyi cinsel işkenceye maruz bırakmasının ardından tutuklanan B.Ç.'nin üçüncü duruşması Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık B.Ç Silivri Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, kedinin sahibi Rafet Altınkaynak da katıldı. Duruşmayı yaşam hakkı savunucuları da izledi. 
 
Duruşmada ilk olarak dinlenen tanık veteriner Tanju Andaş, "Kedi o gün derneğimize getirildi. Hayvan 3 aylıktı. Hayvanın makatı açılmıştı. Bir yabancı cismin sokulduğunu düşündüm. Dokular hasar görmüş. Arka tarafı tutmuyordu. Hayvan korkmuş vaziyetteydi” dedi. 
 
‘Sanığın toplumda gezmesi hepimiz için tehlike yaratmaktadır’
 
Daha sonra konuşan avukatlar, suçun aynı zamanda bir işkence suçu olduğunu belirterek, "İddianamedeki sevk maddeleri eksiktir. Daha sonra telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Mala zarar verme değerlendirmesi doğru değildir. Sanığın toplumda gezmesi hepimiz için tehlike yaratmaktadır" diye konuştu. 
 
Kedinin sahibi Rafet Altınkaynak ise, "Emsal karar verileceğini düşünüyorum. Başka canlılara da zarar verdiğini biliyoruz. Hayvanlara işkence ettiğini biliyoruz. Çocukları cinsel istismara maruz bırakıyor ve aileler korktukları için susuyor. Bu adam toplumun tamamına zarar verebilecek yapıda" diye vurguladı. 
 
Aranın ardından kararını açıklayan hakim, sanığa 3 yıl hapis cezası verilmesini hükmetti ancak tutuklu bulunduğu süreyi göz önünde bulundurarak B.Ç’nin tahliyesine karar verdi. 
 
Duruşma sonrası açıklama yapan avukatlar ve hayvan hakları savunucuları, cezanın eksik olduğunu belirtti. Kedinin sahibi Rafet Altınkaynak da, "Emsal karar bekliyordum. İstediğim gibi olmadı. Ben 10 yıl gibi bir süre bekliyordum" dedi. 
 
Hayvan Hakları İzleme Komitesi'nden Burak Özgüner ise cezayı az buldukları belirterek, karara itiraz edeceklerini söyledi.