Aladağ dosyası bölge mahkemesine gönderilecek

  • 19:29 13 Eylül 2018
  • Hukuk
ADANA - Aladağ faciasına dair dönemin İlçe Kaymakamı Ziya Filizer'in yargılandığı Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi diğer sanıkların yargılandığı Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyaları birleştirme talebini kabul etmeyerek diğer dosyadaki uyuşmazlığın giderilmesi ve yargı yerinin belirlenmesi için Bölge Adliyesi 3'üncü Ağır Ceza Dairesi'ne gönderilmesine karar verildi. 
 
Adana'nın Aladağ ilçesinde, 11'i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı yurt yangını faciasına ilişkin görevden alınan Aladağ Kaymakamı Ziya Filizer'in yargılandığı davanın 3'üncü duruşması Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya "Görevi kötüye kullanmak" suçuyla tutuksuz yargılanan Ziya ve avukatı ile Aladağlı ailelerin avukatları katıldı. Kimlik tespitinin ardından gelen belgeleri okuyan mahkeme heyeti Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nin diğer sanıkların da yargılandığı dosya ile bu dosyayı birleştirme talebine ilişkin görüşüldü. İddia makamı talebe ilişkin, davanın Kozan'da görülmesini isteyerek, "Bu haliyle dosyanın mutlak birlikte görülmesi düşünülse bile Kozan'da görülmesi gerektiği, Kozan Ağır Ceza Mahkemesi gerek gördüğünde mahkememiz dosyasını isteyip inceleyebileceği, suç yerini gözetmeden teamüle aykırı olarak birleştirme kararı verildiği görülmekle, yetkisiz kararı verilmek üzere Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'ne birleştirme ile gelen dosyanın tefriki ile ayrı bir esasa kaydedilmesine mahkememiz dosyadaki eksiklerin tamamlanmasına karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.
 
İddia makamı ardından savunma yapan Ziya, iki dosyanın birbirinden farklı olduğunu belirterek, "Dava dosyaları farklıdır. Kamu görevlilerinin yargılanmasıyla ilgili 4483 sayılı yasaya göre ben bu mahkemede yargılanmak durumundayım. Diğer davanın birleştirilmesi halinde yargı uzayacaktır. En kısa zamanda suçsuzluğumun ortaya çıkmasını istiyorum. Birleştirme kararına karşıyım" dedi. Ziya'nın ardından söz alan avukatı da, bu dosyada birleştirme kararını verilemeyeceğini belirtip, dosyanın tefrik (ayırma) edilmesini talep etti. 
 
Mahkeme heyeti ise, dava dosyalarındaki isnat edilen suçların farklı olması ve illiyet bağlarının olmaması nedeniyle davaların birlikte görülmesine gerek olmadığını belirterek, "Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2017/102 esas sayılı dava dosyasının tefriki ile ayrı bir esasa kaydına, ayrı esasa kaydedildikten sonra birleştirme konusunda uyuşmazlık çıktığından, uyuşmazlığın giderilmesi ve yargı yerinin belirlenmesi için dosyanın Adana Bölge Adliyesi 3'üncü Ağır Ceza Dairesi'ne gönderilmesine" karar verdi.
 
Heyet bir sonraki duruşmayı da 15 Aralık tarihine erteledi.