İmren’i katleden özel harekat polisinin davası ertelendi

  • 14:58 6 Aralık 2018
  • Hukuk
İSTANBUL - Bahçelievler’de özel harekat polisi Burak T.’nin, kendisinden boşanan İmren Kandemir’i katletmekten ağırlaştırılmış müebbet ile yargılandığı dava ileri bir tarihe ertelendi. 
 
İstanbul Bahçelievler’de özel harekat polisi Burak T.’nin, kendisinden boşanan İmren Kandemir’i katletmekten yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Burak T. ve İmren’in ailesi ve taraf avukatları katıldı. İlk olarak sanık Burak T., ifadesini verdi. Suçsuz olduğunu iddia eden Burak T, tahliyesini talep etti.  
 
Ellerinde bulunan barut izine ‘kalp masajı yaptım’ yanıtı
 
Hakim’in Burak T.’ye ellerindeki barut izlerini sorması üzerine, “İki elimle de kalp masajı yaptım. Bu yüzden ellerimde barut izi çıkmış olabilir” yanıtını verdi. 
 
Duruma tepki gösteren İmren’in babası Süleyman Kandemir, “Sanık sözleriyle kimseyi kandıramaz. Doğru söylemiyor. Söylenecek çok şey var ama söylemiyorum” diye konuştu.
 
Burak T.'nin, üst kat komşusunun tanık olarak dinlendiği sırada gülmesine sinirlenen mahkeme başkanı, “Kahraman polis edasıyla sağa sola bakıp gülme” diyerek tepki gösterdi. 
 
Mahkeme heyeti, sanık Burak T.'nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
 
Ne olmuştu?
 
İstanbul Bahçelievler'de 10 Nisan 2018'de İngilizce öğretmeni İmren Kandemir, boşandığı Özel Harekat Polisi Burak T.'nin evinde göğsünden tek kurşunla vurulmuş halde bulunmuştu. İmren, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti. Burak T. ise olay sonrasında İmren'in intihar ettiğini iddia ederek serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılan Burak T., Polis Kriminal Laboratuvarı'ndan gelen raporda elinde barut izine rastlandığının belirtilmesi üzerine tekrar tutuklanarak “Kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılmıştı.