Akademisyen Esra Arsan'a 1 yıl 3 ay hapis cezası

  • 17:10 9 Ocak 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladığı için "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılanan akademisyen Doç. Dr. Esra Arsan'a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
 
"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladığı için "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılanan akademisyen ve Evrensel gazetesi yazarı Doç. Dr. Esra Arsan'ın duruşması İstanbul 36'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Esra ve avukatı Fikret İlkiz'in hazır bulunduğu duruşmayı çok sayıda gazeteci ve akademisyen takip etti. Duruşma, savcının önceki celse Esra hakkında "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla cezalandırılması istemiyle mahkeme heyetine sunduğu mütalaasını tekrarlamasıyla başladı. 
 
'Düşünce ve ifade özgürlüğümü kullandım'
 
Mütalaaya karşı savunma yapan Esra, önceki beyanlarını tekrarlayarak, "Anayasa'da ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde (AİHS) bana tanınan düşünce ve ifade özgürlüğümü kullandım. Bunun dışında ortada bir suç yoktur. İddianamede bana atılı suçların hiçbirinin de ispatı yoktur. Beraatımı istiyorum" diye konuştu.
 
Esra'nın avukatı Fikret İlkiz de, önceki savunmalarını tekrarlayarak müvekkilinin beraatini talep etti. Mahkeme başkanı tarafından "Son sözünüz nedir?" diye sorulan Esra, "Son sözüm barış olsun" dedi.
 
Mahkemeden ceza
 
Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, "Örgüt propagandası yapmak" suçunu sabit görerek Esra'ya 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmeyen Esra'nın cezasını iki yıl denetim süresiyle erteledi.